• rozwiń

Młodzi, wykształceni i nie chcą wracać. Polacy w Berlinie

Młodzi, wykształceni i nie chcą wracać. Polacy w Berlinie
Foto: Shutterstock Foto: Berlin

Polacy osiedlający się w stolicy Niemiec Berlinie są młodzi, wykształceni i nie mają zamiaru - w przeciwieństwie do przedstawicieli innych nacji - wracać do kraju - wynika z raportu Instytutu Minor dla berlińskiego ministerstwa pracy i integracji.

Wyniki badań przedstawiła w czwartek minister pracy i integracji Berlina Dilek Kolat.

Minor przeprowadził ankietę wśród obywateli sześciu państw, chętnie osiedlających się w Berlinie od 2008 roku w celu podjęcia pracy.

47 proc. Polaków zadeklarowało, że przyjechali do stolicy Niemiec na stałe. Podobną opinię wyraziło tylko 30 proc. Bułgarów, 29 proc. Rumunów i 16,5 proc. Włochów. Zostać na stałe w Niemczech chce 13,5 proc. Hiszpanów i 8 proc. Francuzów.

Inni wracać chcą

Prawie 40 proc. Polaków nie potrafiło określić, jak długo chcą zostać w Niemczech. 6 proc. chce mieszkać w Berlinie ponad pięć lat, kolejne 6 proc. przez okres od 2 do 5 lat. Niewielki odsetek naszych rodaków deklaruje krótszy pobyt.

Najliczniejszą grupą wiekową (66,4 proc.) wśród imigrantów z Polski są młodzi ludzie w wieku od 18 do

35 lat. 23,3 proc. mieści się w przedziale 36-45 lat, a 8,2 proc. w grupie 46-55 lat. Do Berlina emigruje zdecydowanie więcej kobiet - 69,3 proc. - niż mężczyzn - 30,7 proc.

Niemal połowa (47,6 proc.) Polaków osiedlających się w Berlinie ma wykształcenie wyższe. Wśród innych badanych nacji odsetek absolwentów wyższych uczelni jest jednak zdecydowanie wyższy: Francja - 87,2 proc., Hiszpania - 83,1 proc., Włochy - 75,8 proc., Rumunia - 56,4 proc. Polska wyprzedza jedynie Bułgarię - 38,2 proc. imigrantów z wyższym wykształceniem.

Polscy berlińczycy

Wśród przyczyn wyjazdu z kraju Polacy najczęściej wymieniają, podobnie jak Bułgarzy i Rumuni, szanse na zatrudnienie i lepsze warunki pracy oraz zapewnienie przyszłości dzieciom, a także naukę języka. Francuzi przyjeżdżają do Berlina, aby zdobyć doświadczenie zagraniczne, poznać miasto i szlifować język niemiecki - czytamy w raporcie.

W poprzedniej dekadzie liczba Polaków przyjeżdżających do Berlina była mniejsza od liczby opuszczających to miasto. Dopiero od 2011 roku tendencja ta się odwróciła. W 2013 r. bilans dodatni wyniósł prawie 4 tys. osób; w zeszłym roku 2,4 tys. W połowie 2014 r. w Berlinie było zameldowanych prawie 52 tys. obywateli z polskim paszportem.

Jak podał Minor, w badaniach przeprowadzonych pomiędzy kwietniem a czerwcem 2015 roku uczestniczyło 1570 osób, w tym 328 Polaków

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mirek_mg
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mamtownosie
Swiat sie zmienia. Mam 68 lat. W mlodosci czegos podobnego nawet sobie nie wyobrazalem. Chyba takze nie mam pojecia o tym co bedzie za 25 lat. Wiem tylko, ze bede mial oplacona w Niemczech *Grabpflege*
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
W półce cały czas panuje realny socjalizm, jak się ktokolwiek dorwie do wladzy, rabuje ile mu okazja na to pozwala. Zapewne jest świadomy bankructwa polski. Dług narodowy rośnie cały czas, co roku powiekszany + odsetki. Nikt nie myśl o ew. spłacie. 5500 zł na sekundę same odsetki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andra_skurdemol
Wracajcie do Polski !!!!!! Dalem sie na to nabrac. Obskubia Was do ostatniego grosza i wrocicie bardzo szybko tam skadrzescie przyjechali. A to BARDZO boli!!! Polska jest narazie krajem dla cwaniaczkow,oszustow,i zlodziei. Pozdrawiam i zycze rozwagi.
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane