• rozwiń

Większość firm nie planuje podwyżek

Pracodawcy mniej chętni do dawania podwyżki Odtwórz: Pracodawcy mniej chętni do dawania podwyżki
Pracodawcy mniej chętni do dawania podwyżki "Źródło: TVN24 BiS"

Tylko jedną piąta przebadanych firm planuje w 2020 roku podwyżki płac - wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton.

"Jak pokazuje badanie Grant Thornton, obecnie już tylko 20 proc. firm planuje w najbliższym roku podnosić pracownikom wynagrodzenia w ujęciu realnym, a więc o więcej niż wynika to z inflacji (prezentowane dane to wskaźnik netto, czyli odsetek firm planujących wzrost minus odsetek firm planujących spadek). Tak niski odsetek ostatnio odnotowaliśmy pięć lat temu. Przed rokiem wynosił on 36 proc., a dwa lata temu – 31 proc." - napisano w raporcie.

Zwiększenie zatrudnienia

Jak piszą autorzy raportu, dotąd wskaźnik skłonności firm do podnoszenia płac był dość dobrze skorelowany z faktycznymi, późniejszymi danymi o wynagrodzeniach – wyprzedzał je o około rok.

"Gdyby ta korelacja miała się utrzymać, oznaczałoby to, że rok 2020 przyniesie wyraźny spadek dynamiki płac w Polsce – z obecnych około 7 proc. nominalnie do około 4 proc." - napisano.

Autorzy dodają, że polscy pracodawcy w 2020 roku zamierzają dość mocno zwiększać zatrudnienie.

"Według naszego badania, obecnie 24 proc. (wskaźnik netto) średnich i dużych firm planuje tworzenie nowych miejsc pracy w bieżącym roku. To wynik niemal taki sam jak przed rokiem (23 proc.) i najwyższy w dziesięcioletniej historii badania" - dodano.

Warto jeszcze zaznaczyć, że w 2020 roku minimalna pensja wynosi 2600 złotych wobec 2250 zł w roku 2019 - oznacza to, że najniższa krajowa podskoczyła o 350 zł. Minimalne wynagrodzenie w wysokości 2600 zł brutto (ok. 1,9. tys. zł na rękę) stanowi prawie połowę (49,7 proc.) prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej (5227 zł).

Grant Thronton podał, że badanie prowadzone jest co roku metodą CAPI na losowej grupie 10 tys. przedstawicieli zarządów średnich i dużych firm z 32 krajów świata, w tym 200 firm działających w Polsce.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane