• rozwiń

Niewykluczone dalsze podwyżki polis OC. "Rośnie wartość odszkodowań"

Niewykluczone dalsze podwyżki polis OC. "Rośnie wartość odszkodowań"
Foto: Shutterstock Foto: Podwyżki OC tłumaczył w Sejmie wiceminister finansów Piotr Nowak

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych musi być zbilansowany, jeśli bowiem strata się powiększa, grozi to stabilności zakładu ubezpieczeniowego - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Nowak, odpowiadając na pytania posłów Kukiz'15 ws. podwyżek OC i AC. Podwyżki polis to także efekt wzrostu wartości świadczeń i odszkodowań.

Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dla ubezpieczycieli mogą spowodować jeszcze większe podwyżki cen polis OC.

- Z informacji, jakie otrzymujemy od zaniepokojonych obywateli wynika, że to dopiero początek podwyżek składek na OC i AC. W związku z zaleceniami KNF do końca roku składki mają wzrosnąć o kolejne 20-30 proc. Czy planowane są kolejne zalecenia Komisji, które w konsekwencji zobowiążą ubezpieczycieli do zastosowania kolejnych podwyżek na składki OC i AC - pytał poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski.

Polisy OC

W odpowiedzi wiceminister Nowak przypomniał, że KNF wydała już rekomendacje dotyczące ustalania wysokości odszkodowań, które powinny być wdrożone do końca tego roku. Nie odniósł się przy tym do pytania o kolejne ewentualne zalecenia KNF.

Nowak zaznaczył, że ubezpieczenia OC i AC stanowią istotną część działania ubezpieczycieli.

- KNF zwraca szczególną uwagę na rentowność w tym obszarze. Mając na uwadze, że działalność ta przyniosła w ostatnich latach stratę techniczną, organ nadzoru wezwał 28 września 2015 roku zakłady ubezpieczeń do prawidłowego ustalania stawek ubezpieczeń komunikacyjnych, to znaczy w ten sposób, który zapewnia jej adekwatność w stosunku do zobowiązań z umowy ubezpieczenia oraz kosztów wykonywania działalności ubezpieczeniowej - wyjaśnił.

Szkody komunikacyjne

Dodał, że KNF zaleciła zakładom m.in. przegląd i zmianę taryf składek adekwatnie do aktualnego ponoszonego ryzyka i kosztów w poszczególnych segmentach sprzedaży, uwzględnienie w kalkulacji taryf składek kosztów związanych ze zmianami w sposobie likwidacji szkód, przegląd polityki w zakresie stosowanych systemów zwyżek/zniżek składki ubezpieczeniowej.

- Organ nadzoru oczekiwał, że zakłady podejmą działania bez zbędnej zwłoki - mówił Nowak.

Jego zdaniem, trudno jest prognozować, czy te zalecenia wpłyną na dalszy wzrost składek. Wynik techniczny firm ubezpieczeniowych po trzech kwartałach jest ujemny i sięga 806 mln zł.

- Nie można więc stwierdzić, że doszło w tym zakresie do zbilansowania rynku, a musi on być zbilansowany, bo inaczej, jeśli strata się powiększa, grozi to stabilności zakładu ubezpieczeniowego – wyjaśnił Nowak.

Straty na działalności

Dodał, że wynik techniczny (różnica między zebranymi składkami a wypłaconymi odszkodowaniami i kosztami działalności) świadczy o tym, ile brakowało do zbilansowania składek z tytułu umów z wypłaconymi odszkodowaniami i kosztami działalności zakładów.

W ostatnich latach jest on zdecydowanie ujemny, co oznacza, że zakłady ponoszą straty na tej działalności.

Za ostatnie lata strata ta kształtowała się następująco: za trzy kwartały 2016 roku, czyli obecnie, jest 806 mln zł straty. W 2015 był 1 mld 56 mln zł straty, w 2014 roku 782 mln zł straty. - Za ostatnich sześć lat strata w tym ubezpieczeniu wynosiła ponad 4 mld zł - podsumował wiceminister.

Przypomniał, że rośnie wartość świadczeń i odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli z polis komunikacyjnych z uwagi na możliwość dochodzenia roszczeń i zadośćuczynień nawet do 20 lat wstecz z tytułu utraty osoby bliskiej.

- Rosną też kwoty zadośćuczynień z tytułu szkody na osobie oraz śmierci osoby najbliższej, wysokość przyznawanych rent czy też zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Nie bez znaczenia pozostaje także działalność kancelarii odszkodowawczych, świadczących pomoc prawną poszkodowanym w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń – wyjaśnił.

 

 

Jak obniżyć cenę polisy OC?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
michal_cqcd3
800 milionów straty, 30 milionów samochodów - wychodzi jakieś 26 zł na auto - to to jest to 20-30% wartości polisy???
nie pieprzcie tylko ustalcie jakieś wytyczne co do przyznawania zadośćuczynienia - Polska jest pariasem EU, a sądu przyznają jedne z najwyższych odszkodowań w EU
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Marcinah7e
to ile będzie drozec 1200 2000 3000 tys za oc obowiązkowe gdy placa wynosi 1500 ? za co to opłacić ubezpieczyciele ponosili straty i jeszcze istnieją kpina z ludzi gdybym miał straty z każdego roku to bym już nie istniał więc o co chodzi chyba tylko o lupienie ludzi z kasy kierowcy łączmy siły i protestujmy nie dajmy się doić
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bolek20
Przecież robią podwyżki sprawcom kolizji. Jak pukniesz komuś w auto, to na następnej składce będziesz miał cofnięte zniżki o ileś tam procent, więc zapłacisz więcej.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bolek20
Przecież robią podwyżki sprawcom kolizji. Jak pukniesz komuś w auto, to na następnej składce będziesz miał cofnięte zniżki o ileś tam procent, więc zapłacisz więcej.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
minekkot
Fajnie niedługo będziemy jeżdzić jak w pakistańskich górach na ośle albo jakimś mile te z PIS-u są szybkie i nocą świetnie dają radę
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Janycnl
Przez ostatnie lata w tv, radiu ciagle leciały reklamy ubezpieczycieli, reklamy kosztowały ogrom pieniędzy a nagle to wina wyłudzeń i dużych odszkodowań, że trzeba podnosić składki co za bzdura?
Jeżeli firma nie przynosi zysku, albo przynosi ogromne straty, znika z rynku. A tu jest odwrotnie, czemu?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane