• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Spore podwyżki na stacjach paliw. A to nie koniec

Ceny paliw idą w górę Odtwórz: Ceny paliw idą w górę
Foto: Shutterstock Foto: Na stacjach paliw obserwujemy podwyżki | Video: Ceny paliw idą w górę

W ostatnim tygodniu na części stacji paliw obserwowaliśmy skokowy wzrost cen autogazu. W skali całego kraju podwyżka wyniosła średnio 5 groszy na litrze, a od początku miesiąca ceny LPG na stacjach wzrosły średnio o 24 gr/l. Drożała także benzyna, jej ceny poszły w górę o 3 do nawet 11 groszy na litrze - informuje w piątkowym komunikacie BM Reflex. - W kolejnym tygodniu podwyżki mogą być kontynuowane - uważają analitycy e-petrol.pl.

Średnie detaliczne ceny paliw w czwartek wynosiły: benzyna bezołowiowa 95 - 4,52 zł/l (+6 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,82 zł/l (+5 gr/l), olej napędowy – 4,38 zł/l (+7 gr/l), autogaz – 2,22 zł/l (+5 gr/l).

Paliwa w górę

Jak wskazują autorzy badania, z powodu niekorzystnej sytuacji na rynku walutowym i rynku ropy naftowej drugi tydzień w rzędu notowaliśmy podwyżki cen paliw na rynku hurtowym. Ze względu na tempo i skalę tego wzrostu, zaczęły już rosnąć ceny paliw na stacjach.

Średnio ceny wzrosły od 5 do 7 groszy na litrze, ale skala jednorazowych podwyżek na stacjach, gdzie zmiany już odnotowaliśmy, sięgała nawet kilkunastu groszy na litrze. Na części stacji ceny w tym tygodniu na razie nie rosły. Tu wzrostów spodziewamy się po weekendzie - prognozują eksperci.

Także analitycy e-petrol.pl spodziewają się dalszych podwyżek.

"Prognoza na przełom listopada i grudnia zakłada dalszy wzrost cen paliw na stacjach, a tempo podwyżek w przypadku benzyny i diesla może przyspieszyć. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,47-4,58 zł za litr dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,35-4,46 zł za litr i 2,17-2,28 zł za litr dla autogazu" - napisali analitycy.

Gdzie najtaniej

Najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego utrzymują się w województwie dolnośląskim, gdzie za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio 4,37 zł i 4,26 zł. Najdroższe z kolei w zachodniopomorskim - Pb95 po 4,60 zł/l , a olej napędowy po 4,45 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie łódzkim - średnio 2,18  zł, a najwięcej litr autogazu kosztuje w zachodniopomorskim - średnio 2,25 zł.

Obecnie wszystkie paliwa są droższe niż przed rokiem. Za litr benzyn płacimy o około 12-15 groszy więcej, za diesla 8 gr, a za LPG 10 groszy - czytamy.

Spotkanie OPEC

Ceny ropy Brent w tym tygodniu zbliżyły się do poziomu 50 USD/bbl. I jak wskazują autorzy raportu, im bliżej 30 listopada, tym bardziej wyceniany jest scenariusz osiągnięcia porozumienia przez OPEC w kwestii ograniczenia rosnącej podaży ropy naftowej.

Przypomnijmy, że to właśnie ostatniego dnia listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie kartelu.

"Sam fakt trwającego spotkania technicznego i pełny udział producentów sugerują determinację i zaangażowanie w kwestię osiągnięcia porozumienia" - podkreślają eksperci BM Reflex. Jednocześnie zwracają uwagę, że decyzja OPEC i jej ocena przez rynek w kontekście przywrócenia równowagi zdecydują o średnioterminowym kierunku ruchu cen, choć coraz bardziej prawdopodobne, że przyszły rok na rynku ropy naftowej będzie wzrostowy.

 

Zobacz rozmowę na temat rynku paliw. Gościem programu "Bilans" w TVN24 BiS była Urszula Cieślak (13.10.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane