• rozwiń

Rachunek założysz za darmo. Rząd wprowadza rewolucję w płatnościach

Rachunek założysz za darmo. Rząd wprowadza rewolucję w płatnościach
Foto: Shutterstock Foto: Podstawowy rachunek płatniczy za darmo, ale opłaty mogą dotyczyć usług powiązanych z rachunkiem

W banku będzie można założyć darmowy podstawowy rachunek płatniczy. Jego posiadacz uzyska dostęp do podstawowych transakcji - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.

Projekt nowelizacji wprowadza podstawowy rachunek płatniczy i podstawowe usługi z nim powiązane. Rozwiązanie ma być dostępne dla osób, które nie mają obecnie innego rachunku płatniczego w bankach krajowych komercyjnych i spółdzielczych, oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych czy instytucjach kredytowych.

Polska dostosowuje się do unijnych rozwiązań. Zmiana prawa wynika z wdrożenia dyrektywy w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Rachunek bankowy

Zgodnie z projektem nowelizacji, klient – w ramach dostępu do rachunku podstawowego – będzie mógł wykonywać jedynie podstawowe transakcje. Zaliczono do nich: wpłaty i wypłaty, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty. Podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie.

Zastrzeżono, że opłaty mogą dotyczyć jednak pozostałych usług powiązanych z rachunkiem. Poza tym przewidziano pewne ograniczenia w dokonywaniu operacji na koncie. W ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie 15 bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty, w tym zleceń stałych. Za kolejne dostawca będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w ramach kont osobistych.

"Limit 15 bezpłatnych transakcji wydaje się być w pełni wystarczający do zarządzania domowymi finansami, np. opłacania rachunków za czynsz, energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne" - podaje komunikat rządu.

Karta płatnicza

Klient, mający rachunek podstawowy, będzie mógł używać karty płatniczej, ale jej wydanie nie musi odbywać się bezpłatnie.  Ustawa określa opłatę w tym przypadku na  "nie wyższą niż najczęściej pobieraną w przypadku oferowania takiej karty innym klientom". W ramach rachunku podstawowego nie będzie można korzystać z karty kredytowej i innych produktów kredytowych.

"Podstawowy rachunek płatniczy będzie prosty w obsłudze, aby mogli go założyć obywatele, którzy nigdy nie mieli takiego rachunku" - zapewnia rząd w komunikacie.

Argumentuje, że chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. Podmioty zobowiązane do prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego nie będą mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta, np. w zależności od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów.

Projekt przewiduje także regulacje, które zapewnią szybkie i bezpieczne przenoszenie rachunków płatniczych między poszczególnymi kategoriami dostawców usług, np. z banku do SKOK-u. Według rządu powinno to zwiększyć konkurencję między dostawcami usług płatniczych i w efekcie przełożyć się na wyższą jakość oraz spowodować większą presję na obniżenie ceny usług powiązanych.

W projekcie wskazano zasady funkcjonowania stron internetowych porównujących oferty rachunków płatniczych. Za pośrednictwem tych stron będzie można również porównać bankomaty - dowiedzieć się, z których gotówkę można pobrać bezpłatnie. Wykaz stron internetowych będzie dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

"Rozwiązanie to umożliwi konsumentom rzetelną ocenę różnych ofert rachunków płatniczych i usług z nimi powiązanych, a w efekcie zapewni możliwość wyboru najkorzystniejszej" - podaje komunikat.

Opłaty bankowe

Projekt nakłada na dostawców usług płatniczych obowiązek bezpłatnego przekazywania – na prośbę konsumenta – informacji dotyczących opłat pobieranych za usługę prowadzenia rachunku płatniczego. 

Wprowadzone rozwiązania powinny spowodować wzrost "ubankowienia" w Polsce, a w efekcie rozwój obrotu bezgotówkowego, który jest tańszy i bezpieczniejszy niż obrót gotówkowy - podaje komunikat rządu. Z raportu Banku Światowego z 2014 r. wynika, że aż 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego.

Zobacz jak skutecznie zainwestować pieniądze:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
hejar
Nie ma darmowych obiadów.
Zapłacą inni którzy założą normalne rachunki czy lokaty.
Socjalizm trzyma się mocno w Polsce i w Europie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Tak_sobie
ten rzad to specjalisci od wydawania i odbierania nie swoich pieniedzy... przeciez banki to komercyjne instytucje reguluje je rynek a nie panstwo ...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane