• rozwiń
  • WIG20 2165.56 -0.38%
  • WIG30 2451.89 -0.49%
  • WIG 56994.92 -0.53%
  • sWIG80 11428.38 -0.21%
  • mWIG40 3636.43 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:35

Dostosuj

Temat: Praca

Blisko 20 mln zł na naukę zawodu. Szkoły mogą składać wnioski

Blisko 20 mln zł na naukę zawodu. Szkoły mogą składać wnioski
Foto: Shutterstock Foto: W województwie podlaskim liczą na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami

Stworzenie centrum kompetencji na rzecz współpracy szkół zawodowych z pracodawcami z aglomeracji białostockiej - to główny cel konkursu na takie pomysły, który ogłosił Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Do zdobycia na ten cel jest 19 mln zł z UE.

To pierwsze pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego z wyodrębnionej puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) dedykowane Białostockiemu Obszarowi Funkcjonalnemu (BOF). Stowarzyszenie BOF tworzy Białystok wraz z dziewięcioma ościennymi gminami: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

W latach 2014-2020 na różne projekty w ramach ZIT łącznie będzie przeznaczonych 76 mln euro. To 6 proc. wszystkich pieniędzy jakie ma z UE Podlaskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Co powstanie?

Wnioski w ogłoszonym właśnie konkursie można składać od 31 marca do 29 kwietnia do urzędu marszałkowskiego. O pieniądze mogą się starać gminy lub inne podmioty prowadzące szkoły, placówki prowadzące kształcenie zawodowe z terenu BOF, jak również pracodawcy, przedsiębiorcy, jednostki naukowe jak również instytucje otoczenia biznesu i placówki naukowe.

Dzięki najlepszym pomysłom na terenie BOF ma powstać centrum doradcze, wypracowana prekursorska platforma współpracy, które pomoże w dostosowywaniu szkolnictwa zawodowego do wymogów konkretnych przedsiębiorców na bieżącym lokalnym rynku pracy. Jak wcześniej zapowiadały władze województwa podlaskiego, właśnie brak dobrej współpracy szkół zawodowych z firmami, by kształcić poszukiwanych przez przedsiębiorców specjalistów to jeden z problemów, na które wskazują i ministerstwo edukacji i Komisja Europejska. Chodzi też o to, by szkoły szybko dostosowywały swoje kształcenie do zmieniającego się rynku pracy.

Pieniądze mogą być przeznaczone na różne formy współpracy szkół z biznesem, np. poprzez zmiany programów nauczania, tworzenie klas patronackich w szkołach, włączenie przedsiębiorców do egzaminów zawodowych szkołach, kursy przygotowawcze czy zajęcia specjalistyczne we współpracy z uczelniami, staże dla uczniów ale i nauczycieli, praktyki.

Cele BOF

Główne cele Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego to m.in. działanie na rzecz większej atrakcyjności inwestycyjnej gmin z tego obszaru, podnoszenie kompetencji do pracy, działania na rzecz większej dostępności komunikacyjnej i zrównoważonego transportu.

Na terenie dziesięciu gmin tworzących BOF mieszka 34,3 proc. wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego - ok. 411,5 tys. BOF obejmuje obszar ponad 1,7 tys. km kwadratowych (8,6 proc. powierzchni woj. podlaskiego).

Planujesz migrację zarobkową?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane