• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Pamiętaj o rozliczeniu się z podatku. Zobacz, jak zrobić to najszybciej

Pamiętaj o rozliczeniu się z podatku. Zobacz, jak zrobić to najszybciej
Foto: Shutterstock Foto: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego

Wielkimi krokami zbliża się moment rozliczenia z fiskusem, w tym roku musimy to zrobić do 2 maja. I jak przypomina Ministerstwo Finansów, wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego. Urząd skarbowy wprowadza tam już twoje dane, a ty je tylko uzupełniasz, jeśli potrzebujesz.

Tym sposobem możemy rozliczyć się zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem.

Jak to zrobić?

Po wejściu na stronę PFR (ang. pre filled tax return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym:

- wybierz, czy rozliczasz PIT-37 czy 38,

- w przypadku PIT-37 zdecyduj, czy rozliczasz się samodzielnie czy z małżonkiem,

- podaj dane - swoje lub także małżonka (PESEL lub NIP, nazwisko, imię, datę urodzenia i kwotę przychodu uzyskaną w 2015 r.).


Przekonaj się, że kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład w PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki - już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego - informuje resort finansów.

Szybki sposób

Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec sprawdź, czy wszystko się zgadza i wyślij elektronicznego PIT-a do urzędu skarbowego. To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze.

Rozlicz PIT i pamiętaj o ulgach. Zobacz wydatki, które można odliczyć:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane