• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Rozlicz PIT i pamiętaj o tej uldze. Odzyskasz ponad 3 tys. zł

Rozlicz PIT i pamiętaj o tej uldze. Odzyskasz ponad 3 tys. zł
Foto: Shutterstock Foto: Składki zdrowotne podlegają odliczeniu od podatku

Wielkimi krokami zbliża się moment rozliczenia z fiskusem. Jeżeli pracujesz i samemu odprowadzasz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to możesz odliczyć je w rocznym zeznaniu podatkowym. Dzięki temu, możesz otrzymać zwrot podatkowy przekraczający 3 tys. złotych.

Z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą korzystać m.in. osoby zatrudnione na umowie o dzieło, pracownicy przebywający na bezpłatnym urlopie, czy też osoby utrzymujące się z najmu.

W ubiegłym roku osoby takie osoby musiały przelewać co miesiąc do ZUS-u takie kwoty:

- w I kw. 372,55

- w II kw. 364,83

- w III kw. 365,97

- w IV kw. 367,37 zł

Oznacza to, że osoba, która sama się ubezpiecza przeznaczyła na ten cel ponad 4,4 tys. zł. Zasada jest taka, że 7,75 proc. podstawy wymiaru można odliczyć. To w konsekwencji zmniejsza wysokość składki aż o 86 proc. Oznacza to, że zwrot z tego tytułu może wynieść nawet 3,7 tys. zł.

Aby to zrobić należy w zeznaniu podatkowym umieścić kwotę, która widnieje w wypełnionym już formularzu PIT-11. I została zweryfikowana przez sprawdzenie np. druków RMUA.

Ulgi za składki zdrowotne przysługują na podstawie dokumentów, potwierdzających ich płatność. Może to być m.in. potwierdzenie przelewu bankowego lub zaświadczenie z ZUS.

Składki za granicą

Na ulgi mogą również liczyć osoby, które z własnych środków odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska. O ile składka ta nie stanowi dochodu zwolnionego od podatku, ani też nie została już wcześniej odliczona w innym państwie.

Niezbędna do tego jest również podstawa prawna do przekazywania informacji między organami podatkowymi w Polsce i innym kraju, w którym podatnik opłacał składki zdrowotne.

Jak się ubezpieczyć?

Aby przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego musimy pójść do najbliższego regionalnego oddziału NFZ i złożyć pisemny wniosek. Na miejscu należy przedstawić dokument tożsamości, czyli np. dowód osobisty, a także dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia.

Chodzi o zaświadczenie np. z ostatniego miejsca pracy, gdzie byliśmy zatrudnieni np. na umowę o pracę lub zlecenie, które potwierdzałoby opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Takim dowodem może być również dowód wpłaty ostatniej składki tytułem prowadzenia działalności pozarolniczej lub zaświadczenie z Urzędu Pracy potwierdzające fakt ubezpieczenia.

A następnie zacząć opłacać co miesiąc składki. W pierwszym kwartale tego roku wynosi ona 385,27 zł miesięcznie. Po przelaniu tej kwoty, każdego miesiąca, należy zgłosić się do ZUS i złożyć druk DRA.

Warto pamiętać, że za brak ubezpieczenia - czyli, jeżeli urząd stwierdzi przerwę w opłacaniu tej składki - to będziemy musieli zapłacić karę, która jest iloczynem miesięcy bezskładkowych.

Jeżeli nie opłacamy tego ubezpieczenia lub nie jesteśmy zgłoszeni do niego przez współmałżonka lub urząd pracy, to w przypadku trafienia do szpitala będziemy musieli pokryć wszystkie koszty związane z leczeniem.

Sprawdź, jakie przysługują ci ulgi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
john_ford
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane