• rozwiń

Temat: Poradnik tvn24bis.pl

Nie zapomnij o podatku za psa. Stawka poszła w górę

Nie zapomnij o podatku za psa. Stawka poszła w górę Odtwórz: Nie zapomnij o podatku za psa. Stawka poszła w górę
Nie zapomnij o podatku za psa. Stawka poszła w górę "Źródło: TVN24 BiS"

Opłata od posiadania psa, tak zwany podatek od psa, to danina, którą co roku trzeba przekazać fiskusowi. Ile wynosi w 2020 roku? Kto jest zwolniony z podatku? Czy za inne zwierzęta też trzeba płacić? Wyjaśniamy.

Podatek od psa - co to jest?

Opłata za posiadanie psa została wprowadzona jeszcze w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten płacimy raz na rok, a jego wysokość ustala rada gminy - oznacza to, że kwota do zapłacenia za czworonoga może być inna w różnych częściach kraju.

Ile wynosi opłata za posiadanie psa?

Zgodnie z przepisami szef resortu finansów ustala tylko górną granicę - maksymalną stawkę, jakiej nie może przekroczyć wysokość tej opłaty. Według obwieszczenia ministra finansów z 24 lipca ubiegłego roku limit na 2020 rok wynosi 125,40 zł. W 2019 roku opłata za posiadanie psa była o około 2 złote niższa.

Opłata za posiadanie psa - do kiedy trzeba zapłacić?

Podatek za psa za 2019 rok należy, podobnie jak rozliczenie podatkowe, uiścić do 30 kwietnia 2020 roku.

Dodajmy w tym miejscu, że jeśli nasz czworonożny przyjaciel urodził się w drugiej połowie roku, to opłata wynosi połowę stawki rocznej.

Podatki i opłaty lokalne, w tym daninę za psa, uiszczamy na rzecz gminy.

Kto jest zwolniony z podatku od psa?

W niektórych miastach opłata za posiadanie psa nie obowiązuje - jak wspomnieliśmy wcześniej leży to w gestii rady gminy. Według przepisów jednak jest kilka grup zwolnionych z płacenia daniny.

Podatku od psa nie muszą naturalnie płacić niepełnosprawni z psem asystującym. Zwolnione z opłaty są też osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe. Kolejnymi grupami, które są objęte zwolnieniem, są personel dyplomatyczny oraz rolnicy, którzy posiadają nie więcej niż dwa psy.

Czy podatek obejmuje inne zwierzęta?

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wymienione zostały tylko psy. Zatem zgodnie z tymi przepisami nie trzeba płacić daniny za posiadanie: kotów, rybek, chomików, królików, świnek morskich, kanarków czy innych zwierząt domowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane