• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Minister spodziewa się miliardów z podatku bankowego

Minister spodziewa się miliardów z podatku bankowego
Foto: Shutterstock Foto: Podatek bankowy wszedł w życie 1 lutego br.

Ponad 3 mld zł dochodów z tytułu podatku bankowego spodziewa się na koniec roku wiceszef MF Wiesław Janczyk. Jak mówi, resort w tej chwili nie zamierza modyfikować przepisów, by ograniczyć unikanie tej daniny. Ewentualna inicjatywa w tej sprawie jest możliwa pod koniec roku.

W miniony czwartek MF podało, że wpływy z podatku bankowego od marca do czerwca wyniosły 1,4 mld zł, podczas gdy na 2016 rok zaplanowano 5,5 mld zł dochodów z tej daniny.

- Trudno w tej chwili do końca to oszacować, ale myślę, że to będą wpływy na poziomie powyżej 3 miliardów złotych na koniec roku - powiedział wiceminister Janczyk. - Dochody miesięczne na poziomie od 320 do ponad 360 mln zł pozwalają patrzeć optymistycznie. Widać, że to jednak będzie realna pozycja w budżecie, która m.in. zabezpieczy środki na realizację sztandarowych postulatów PiS - wskazał.

- Wprowadzenie tego podatku było pewnym wyzwaniem, a przypomnę, że udało się to zrobić bardzo sprawnie i szybko, choć nie od pierwszego miesiąca bieżącego roku. Od razu było zatem wiadomo, że wykonanie zaprojektowanych dochodów w budżecie na 2016 rok z tytułu tego podatku będzie trudne - dodał.

Realizacja dochodów

Według niego w każdym kraju, w którym wprowadzane były podatki sektorowe, wpływy z tych podatków były niższe od planowanych. To efekt optymalizacji podatkowych, wprowadzanych przez podmioty.

- Oczywiście mamy możliwość korygowania tego podatku, ale zachowujemy się bardzo stabilnie i nie zamierzamy w tej chwili go modyfikować. Koniec roku będzie dobrym momentem na przegląd ustawy i zainicjowanie jej ewentualnej nowelizacji. Katalogujemy swoje oczekiwania i jesteśmy gotowi na ewentualną korektę, tym niemniej uważamy, że nie ma dzisiaj potrzeby jej dokonywania tu i teraz. Natomiast jeśli uznamy, że należy to zrobić, to taka operacja zostanie wykonana - powiedział.

Jak dodał, "plany ewentualnej korekty dochodów z tego podatku na pewno nie będą uznaniowe, lecz będą wynikały z ewentualnych potrzeb wydatkowych budżetu". - Dzisiaj sektor bankowy ma swoje trudne zadania do wykonania, widzimy to i staramy się działać tutaj rozmyślnie - zapewnił wiceminister Janczyk.

 

Zobacz materiał o podatku handlowym, który wszedł w życie wraz z początkiem lutego (01.02.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane