• rozwiń

Temat: Banki

Przez nowy podatek więcej zapłacisz w banku

Podatek bankowy uderzy w banki i klientów? „Niewykluczone, że opłaty wzrosną” Odtwórz: Podatek bankowy uderzy w banki i klientów? „Niewykluczone, że opłaty wzrosną”
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich: warunki w tym roku znacznie się pogorszyły, a oczekiwanie wobec przyszłego roku są jeszcze bardziej pesymistyczne | Video: Podatek bankowy uderzy w banki i klientów? „Niewykluczone, że opłaty wzrosną”

Banki dostosowują się do sytuacji rynkowej. W tym roku obniżyły się przychody banków. Nie można wykluczyć, że wzrosną np. opłaty za prowadzenie konta - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Mieczysław Groszek, że to, że banki podnoszą marże należy wiązać nie tylko z podatkiem bankowym, ale również z innymi obciążeniami, które dotknęły banki.

Wiele obciążeń

- W ciągu roku odbyło się kilka działań, które obniżyły przychody bankowe. W każdej branży, jeżeli zmieniają się warunki funkcjonowania następuje jakieś dostosowanie. Przerzucanie kosztów jest wtedy, kiedy na rynku nie byłoby konkurencji. Banki działają według kryterium rentowności i jeśli zmieniają się warunki, to szukają źródła przychodów, gdzie indziej. W tym roku warunki działania banków się pogarszały i to jest widoczne - powiedział Mieczysław Groszek i dodał, że działania banków to próba łatania dziury, która powstanie w wyniku m.in. nałożenia podatku bankowego.

- Ja temu nie przeczę. Łatanie nie odbywa się za szybko, bo warunki w tym roku znacznie się pogorszyły, a oczekiwanie wobec przyszłego roku są jeszcze bardziej pesymistyczne - dodał Groszek.

Presja na banki

Wiceprezes ZBP podkreślił, że na polskim rynku działa około 700 banków a opłaty podniosły tylko dwa z nich. - Duże co prawda, ale nie wszystkie banki podwyższą (marże, opłaty itd. - red.) i nie w tej samej skali, bo między nimi jest konkurencja. Nie można wykluczyć, że wzrosną np. opłaty za prowadzenie konta - powiedział Groszek.

Groszek odniósł się również do informacji, że według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry to Prokurator Generalny miałby zająć się problemem kredytów zaciąganych w walutach obcych, w tym przede wszystkim franku szwajcarskim.

- Obawiam się takiego rozwiązania. To jest wprowadzanie innych elementów do tego, co do tej pory było regulowane Kodeksem Cywilnym i prawem bankowym. Nie sądzę, że jak do tej pory coś się kwalifikowało na postępowanie prokuratorskie, to było to pomijane przez opieszałość prokuratorów. To stosowanie środków ekstraordynaryjnych, które bardziej mają tło polityczne niż prawno - biznesowe. To element wywierania presji na banki ponad to, która już jest wywierana. Nie widzę uzasadnienia, aby stosować specjalne środki - twierdzi Groszek.

Podatek bankowy

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić podatek dla banków i ubezpieczycieli. Z projektu ustawy wynika, że miesięczna stawka podatku bankowego wyniesie 0,0325 proc. i będzie naliczana od aktywów w wysokości ponad 4 mld zł. Stawka podatku w przypadku ubezpieczycieli wynieść ma za każdy miesiąc 0,05 proc. Podatek ma być wprowadzony od 1 lutego 2016 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sir J
Ten profesorek od DB z niemieckiego banku dlatego tak sie bronia przed oplatami. Ponad 80 procent bankow w rekach zachodu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
Jeszcze pół roku temu miałem 4 darmowe konta bankowe, teraz już wszystkie są płatne od 5 do 16 złotych miesięcznie. Nadal jest jeszcze co najmniej jeden inny bank oferujący konta w pełni darmowe (nie chcę reklamować), ale z daleka widać, że sytuacja klientów bankowych się zmienia.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lek_khai
ustawa pod Pisowskie SKOKi (>4mld) i sen.Biereckiego oraz największą kasandre polskiej ekonomii teraz posła Pis p. Szewczaka... Z utęsknieniem czekam na drugi tom pamiętników ministra finasów p. Szałamachy (tom I IV Rzeczpospolita, pierwsza odsłona: dlaczego się nie udało, co trzeba zrobić? wydI 2009)...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Soosie
Kredyty hipoteczne w zachodnich krajach europejskich obecnie sa duzo nizsze niz w Polsce.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane