• rozwiń

Podatek bankowy trafił do Sejmu. Budżet ma zyskać nawet 6 mld zł

Podatek bankowy trafił do Sejmu. Budżet ma zyskać 4 mld zł Odtwórz: Podatek bankowy trafił do Sejmu. Budżet ma zyskać 4 mld zł
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Podatek bankowy trafił do Sejmu | Video: Podatek bankowy trafił do Sejmu. Budżet ma zyskać 4 mld zł

Ustawa ustanawiająca podatek bankowy trafiła w czwartek do Sejmu i jeszcze dziś ma zostać przekazana marszałkowi. Podatkiem będą objęte wszystkie banki działające w Polsce (zarówno krajowe, jak i oddziały banków zagranicznych) oraz SKOK-i. Autorzy projektu szacują, że budżet zyska na tym ok. 5-6 mld zł rocznie. Ustawa ma obowiązywać od 1 lutego 2016 roku. Nowym podatkiem, w wysokości 0.0325 proc. miesięcznie (0.39 proc. rocznie) mają być objęte wszystkie aktywa powyżej 4 mld zł.

- Prawo i Sprawiedliwość ma przygotowany i dzisiaj wniesiemy do marszałka Sejmu poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. Podatkiem będą objęte banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i krajowe zakłady ubezpieczeń - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie Wojciech Jasiński.

Jak dodał, "podstawą opodatkowania, z uwzględnieniem różnego rodzaju obniżeń dokonanych na podstawie także ustawy, jest nadwyżka sumy wartości aktywów podatnika przynosząca kwotę 4 mld zł".

Jasiński zaznaczył, że będzie to podatek powszechny. - Chcemy, żeby wszedł (w życie) od 1 lutego przyszłego roku - podkreślił.

Szef sejmowej komisji finansów publicznych ocenił, że podatek ten nie spowoduje wzrostu kosztów kredytów dla konsumentów i firm.

- W obliczu tematu nowej daniny, będącej w centrum zainteresowania banków i posiadaczy ich akcji, to raczej dobra nowina, chociaż może raczej należy powiedzieć mniejsze zło. Indeks WIG Banki jak na razie utrzymuje się nad kreską symboliczne 0,03 proc. - komentuje redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski. Więcej w naszej relacji giełdowej.

Obietnice

W programie PiS prezentowanym w trakcie kampanii wyborczej przewijał się wariant podatku bankowego od aktywów w wysokości 0,39 proc. rocznie.

Wcześniej PiS mówiło również o podatku od transakcji finansowych, którego stawka wynosiłaby 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych. Z tych dwóch ostatnich instrumentów PiS zrezygnowało.

Skutki regulacji?

W środowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że podatek bankowy będzie naliczany od aktywów banków i instytucji ubezpieczeniowych bez TFI.

- Obecnie Ministerstwo Finansów przegląda ten projekt, który mieliśmy gotowy w kampanii wyborczej. Trzeba dokładnie sprawdzić skutki (regulacji - red) - mówił w środę Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Inne dochody

Kowalczyk mówił wcześniej, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w przyszłym roku uzyskamy dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych.

Poinformował też, że trwają prace nad projektem ustawy o podatku akcyzowym. - Nie chodzi o podwyższenie akcyzy. Pracujemy nad sposobem egzekwowania, kontroli (ściągalności tego podatku - red.). To jest związane m.in. z wnioskami, które składa służba celna w tym zakresie. Celnicy wręcz mówią, gdzie są nieszczelności (dotyczące poboru tego podatku). To chcemy naprawić - zaznaczył Kowalczyk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
Łatwo policzyć ile to wyjdzie na każdego Polaka posiadającego rachunek bankowy. Ok 77% dorosłych Polaków posiada konto. Dorosłych Polaków (przyjmijmy, że posiadającyh prawa wyborcze)jest ok 30 mln. Oni chcą zyskać ok 4 mld. Na każdego Polaka wychodzi trochę ponad 173 zł rocznie... A to tylko podatek od banków...
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vinet
Porażająca kompetencja p.Jasińskiego,dziennikarze zrezygnowani musieli wyjść,bo zabrakło istotnych informacji na karteczkach...................
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Soosie
Banki zagraniczne beda z Polski uciekac.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SoundFX
Zamierzają dodatkowy dochód z tych podatków 4mld , uzyskają z tego tytułu 2mld a stracą ogólnie 6mld. Taki będzie efekt, wszyscy za to zapłacimy, taka jest prawda...;)
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
W polsce nie opłaca się oszczędzać, jakis podatek belki, banki teraz zapewne coś od siebie wymyślą, np. koszt prowadzenia konta. Chcą dac dodatek do dziecka ale już zakładają że konsumpcja wzrośnie i pieniądz wróci, Czyli co, polaku nie trzymaj kasy bo to nie Twoja.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane