-
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnie Zaloguj się, aby oceniać Ostatnio ocenili:1
-
Tyle osób ocenia komentarz negatywnie Zaloguj się, aby oceniać Ostatnio ocenili:0
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Wprowadzenie podatku bankowego oznacza mniej transakcji. Nawet o 20 proc.

Jeśli PiS zdecyduje się na wprowadzenie podatku bankowego od transakcji finansowych, będzie to miał negatywny wpływ na liczbę tych transakcji zawieranych w Polsce - mówi ekonomista Radosław Piekarz. Według szacunków wolumen obrotu na takich transakcjach może spać nawet o 20 procent - dodaje.
- To będzie miało negatywny wpływ na liczbę transakcji finansowych zawieranych w Polsce. Szacuje się, że wolumen obrotu na takich transakcjach spadnie o około 20 procent. Z tego też powodu eksperci od rynków finansowych ten pomysł podatku krytykują - podkreśla ekonomista z Klubu Jagiellońskiego Radosław Piekarz.
Jak dodaje, pomysł PiS jest zgodny z propozycjami Unii Europejskiej, ale UE proponuje go w wersji globalnej.
Pomysł PiS w dwóch wersjach
- PiS natomiast proponuje opodatkowania lokalne, wyższe też niż UE proponuje. Unia mówi o kwocie podatku, czy o stawce podatku, wynoszącej 0,1 proc., PiS proponuje trochę więcej - wskazuje Piekarz.
PiS rozważa dwie wersje podatku bankowego. Pierwsza - uznawana za znacznie bardziej prawdopodobną - przewiduje podatek od aktywów instytucji finansowych w wysokości 0,39 proc. Druga ewentualna opcja to podatek od transakcji bankowych, którego stawka wynosiłaby 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych.
Podziel się:
Dodaj Komentarz

Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.