• rozwiń
  • WIG20 2152.59 +0.19%
  • WIG30 2436.60 +0.20%
  • WIG 56695.85 +0.09%
  • sWIG80 11451.48 -0.23%
  • mWIG40 3607.63 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:56

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Miliardy z VAT popłynęły do państwowej kasy. "Pieniądze na program 500 plus"

Wiceminister Gruza o dochodach z VAT Odtwórz: Wiceminister Gruza o dochodach z VAT
Wiceminister Gruza o dochodach z VAT "Źródło: TVN24 BiS"

Jest bardzo dużo pieniędzy z uszczelnienia podatków, mówimy tutaj o kilkudziesięciu miliardach złotych więcej z VAT - mówił w programie "Bilans" w TVN24 BiS Paweł Gruza, wiceminister finansów. Jak wyjaśnił, dodatkowe środki płynące do budżetu pozwalają sfinansować innymi program Rodzina 500 plus.

- Budżet wygląda bardzo dobrze, dochody budżetowe wyglądają bardzo dobrze. Mamy bezpieczne cyfry na stole, optymistycznie patrzymy w 2018 rok, który także jest ambitnie zapisany w ustawie budżetowej - stwierdził wiceminister.

Uszczelnienie systemu i zwroty VAT

Wiceszef resortu finansów zapewnił, że "jest bardzo dużo pieniędzy z uszczelnienia VAT-u". - Mówimy tutaj o kilkudziesięciu miliardach złotych więcej z samego podatku - dodał. Potwierdził, że chodzi o kwotę 30 mld złotych, którą wielokrotnie przywoływał premier Mateusz Morawiecki.

Także zdaniem ekspertów PwC wpływy z VAT w 2017 roku przekroczą 150 mld zł. Przypomnijmy, że w roku 2016 było to 126,6 mld zł.

Wiceminister finansów zapewnił jednocześnie w kontekście zwrotów VAT, że "nie ma tutaj żadnego efektu kreatywnej księgowości". - Działania administracji skarbowej są nakierowane na bezpieczeństwo finansów publicznych, są nakierowane na udrożnienie płynności u przedsiębiorców. Mamy porównywalne dane. Rok wygląda bardzo dobrze - tłumaczył.

Paweł Gruza dodał, że dodatkowe środki z uszczelnienia podatków pozwalają sfinansować program Rodzina 500 plus.

- Jeżeli postulaty przedsiębiorców idą w kierunku szybszego oddawania VAT-u, to my nie jesteśmy niewrażliwi na te postulaty. Taka polityka jest prowadzona, aby przedsiębiorcy nie musieli czekać na zwroty VAT-u tak długo, jak jeszcze parę lat temu - stwierdził Paweł Gruza.

Jak dodał, różnica w okresie zwrotu VAT przedsiębiorcom jest istotna. - To różnica pomiędzy ponad 60 dni na statystyczny zwrot VAT-u a 38 dni obecnie, a być może jeszcze mniej, jak podliczymy dane za cały rok - mówił.

Kwota wolna od podatku

Od początku nowego roku wzrosła kwota wolna od podatku. To efekt nowelizacji przepisów, które przyjęto w listopadzie. Po zmianach kwota wolna wyniesie nie 6,6 tys. zł, tak jak jest obecnie, a 8 tys. zł.

Paweł Gruza pytany, czy rząd rozważa kolejne jej podniesienie, wskazał, że "to zależy od sytuacji budżetowej".

- 8 tysięcy złotych, w kształcie jakim jest obecnie w przepisach, to nie jest szczyt naszych marzeń. Będzie dobrze w budżecie, będzie rozmowa o podwyższeniu tej kwoty - powiedział gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
YaS
Loading...
YaS
Ten dodatkowy VAT to nie przypadkiem nie przyszedł ze zmian w oVATowaniu budownictwa? Ciekawe, czy uda się utrzymać ten sam poziom w 2018.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane