• rozwiń

Płatność kartą w każdym urzędzie. Ministerstwo przygotowało ustawę

Mandat zapłacisz kartą Odtwórz: Mandat zapłacisz kartą
Mandat zapłacisz kartą "Źródło: TVN Turbo"

Za rejestrację samochodu czy wyrobienie paszportu będziemy mogli zapłacić kartą. Ministerstwo Rozwoju chce, żeby wszystkie urzędy miały obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych. Taka sama zasada ma dotyczyć firm posiadających kasy fiskalne.

O pracach nad nowymi przepisami ministerstwo rozwoju mówi od dobrych kilku miesięcy. W połowie września wiceminister Tadeusz Kościński zapowiedział, że lada moment projekt trafi do konsultacji społecznych, ale dopiero teraz informacja o projektowanej ustawie została wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. W czwartek resort podał, że projekt nowych regulacji został wysłany do konsultacji.  

Projekt Ministerstwa Rozwoju

Zmieni się w sumie kilka ustaw m.in. ordynacja podatkowa i ustawa o usługach płatniczych. Z opublikowanych informacji wynika, że po wejściu w życie nowych przepisów wszystkie urzędy administracji publicznej będą musiały akceptować płatności bezgotówkowe. W ten sposób będzie można m.in. zapłacić podatek i opłaty skarbowe oraz uregulować należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Nowe zasady będą też dotyczyły firm rejestrujących przychód za pośrednictwem kas fiskalnych. Przedsiębiorcy, na których będzie ciążył obowiązek akceptacji transakcji bezgotówkowych mają być wskazani w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Nie będą musiały od razu instalować terminalu płatniczego. Ministerstwo daje firmom wybór – mogą akceptować przelewy elektroniczne, płatności kartą, czy za pomocą aplikacji w telefonie lub usługi Blik. Firmy będą musiały zdecydować się przynajmniej na jedno rozwiązanie.

"Dzięki wprowadzeniu regulacji klienci zyskają możliwość płacenia w sposób bezgotówkowy w urzędach i punktach handlowo-usługowych, co przyczyni się do wzrostu ich wygody i spadku kosztów po stronie klientów związanych z np. wypłatami z bankomatów" – czytamy na stronach biuletynu informacji publicznej Rady Ministrów.

- Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym – mówi wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Płatności bezgotówkowe w Polsce

To, że Polacy coraz chętniej korzystają z transakcji bezgotówkowej potwierdzają cykliczne badania Narodowego Banku Polskiego. Z październikowej edycji badania NBP wynika, że na koniec II kwartału 2017 roku w portfelach Polaków było 37,8 mln kart płatniczych. W tym czasie (w II kwartale) przeprowadziliśmy 1,2 mld transakcji kartami – 83,6 proc. z nich to transakcje bezgotówkowe.

W sumie wszystkie transakcje miały wartość 163 mld złotych, o 18,9 mld złotych więcej niż w poprzednim kwartale. Transakcje bezgotówkowe dokonano na kwotę 65,1 mld złotych, więcej o 7,9 mln złotych, niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku.

Przybywa też terminali płatniczych. Na koniec czerwca takich urządzeń było już 585 tysięcy. Więcej jest też punktów, które akceptują płatności kartą. W samym handlu było to 430,8 tys. punktów.

"Na rynku akceptacji kart płatniczych zachodzą pozytywne zmiany. Przełomowym momentem w rozwoju sieci akceptacji w Polsce było przekroczenie w 2016 r. pułapu pół miliona udostępnionych terminali POS. Co warte podkreślenia, liczba terminali nadal systematycznie wzrasta" – czytamy w raporcie NBP.

Tyle, że z innych badań (przeprowadzonych w marcu 2017 roku dla Fundacji Obrotu Bezgotówkowego) wynika, że płatności bezgotówkowe (kartą i przelewem) akceptuje jedynie 28 proc. firm. Polacy uznali też, że brak możliwości płacenia kartą w urzędach to spore utrudnienie – niemal 75 proc. ankietowanych chciałoby móc płacić kartą w urzędach. To wyniki z 2015 roku z badania ARC Rynek i Opinia (zrealizowanym dla firmy SIA).

Tysiąc urzędów z terminalami

Nowa ustawa ma być odpowiedzią na oczekiwania społeczne. Tak twierdzi resort rozwoju, które przypomina, że od kilku miesięcy razem z Krajową Izbą Rozliczeniową namawia urzędy do instalowania terminali płatniczych. Samorządy, które zdecydują się na przystąpienie do programu nie ponoszą kosztów instalacji i używania terminali. Płacenie kartą w urzędzie za m.in. wydanie paszportu czy rejestrację samochodu też jest zwolnione z dodatkowych opłat.

Resort właśnie pochwalił się, że już urzędów w całej Polsce przystąpiło do programu – ostatnim jest urząd gminy w Słupcy. W ramach programu do końca października klienci zrealizowali w urzędach 128,2 tys. transakcji o wartości 16,2 mln złotych.

- Stopniowe odchodzenie od gotówki w administracji publicznej, jest milowym krokiem na drodze do cyfrowego państwa – komentuje Dariusz Marcjasz, wiceprezes zarządu KIR.

Wkrótce kartą będziemy mogli również zapłacić za mandat. Odpowiednie przepisy już weszły w życie, policjanci z drogówki czekają jeszcze na terminale. Na początek mają dostać ok. 2 tys. urządzeń.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane