• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pułapka na przedsiębiorców w rządowej reformie? Jest stanowisko ZUS i ministerstw

Morawiecki: redukujemy obciążenia małych firm Odtwórz: Morawiecki: redukujemy obciążenia małych firm
Morawiecki: redukujemy obciążenia małych firm "Źródło: tvn24"

Zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start. Tak wynika z komunikatów wydanych przez ministerstwa przedsiębiorczości, rodziny i pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są jednak pewne warunki.

Ulga na start to jedna z najważniejszych propozycji Konstytucji Biznesu. Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 30 kwietnia, osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, nie muszą płacić składek na ZUS przez pierwsze pół roku od rejestracji firmy. Początkujący przedsiębiorca musi opłacać jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 roku wynosi 319,94 złotych.

Jak poinformował jednak dziennik "Rzeczpospolita", ulga na start może nie działać tak, jak zapowiadał rząd. Wszystko za sprawą interpretacji nowych przepisów wydanej w połowie lipca przez oddział ZUS w Gdańsku.

Wynika z niej, że korzystający z nowych ulg nie będą traktowani przez ZUS jako przedsiębiorcy, ale zleceniobiorcy. Wtedy składki płaci się od każdej zarobionej złotówki. "Oznaczałoby to podważenie flagowego pomysłu rządu PiS" - wyjaśniła gazeta.

Stwarza to także ryzyko dla zleceniobiorców w razie kontroli ZUS.

Wspólny komunikat

Do sprawy we wspólnym komunikacie odniosły się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wyjaśniono, zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start.

"Zgodnie z Prawem przedsiębiorców, w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorcy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to świadczenia usług i realizowania zleceń w ramach tej działalności" - czytamy.

W komunikacie zaznaczono, że w czasie korzystania z ulgi na start zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności ma charakter dobrowolny i następuje na wniosek przedsiębiorcy.

Jakie warunki?

Dodatkowe wyjaśnienia przynosi komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformowano, umowa agencyjna, umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, może być uznana jako wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Warunkami są jednak, że jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności, a także osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej.

Jak podkreślono, w takim przypadku umowy cywilnoprawne zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowią odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

"Zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start, o ile spełnione są wyżej wyeminione warunki" - poinformował ZUS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane