• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zmiany w przelewach i wypłatach z bankomatów za granicą

Ekspert o płatnościach kartą za granicą Odtwórz: Ekspert o płatnościach kartą za granicą
Ekspert o płatnościach kartą za granicą "Źródło: TVN24 BiS"

Coraz więcej banków obniża ceny niektórych usług dla klientów indywidualnych. Ma to związek z dostosowywaniem się do unijnych przepisów - wyjaśnia główny analityk Expandera Jarosław Sadowski.

Od 1 grudnia największy bank w Polsce, PKO BP, wprowadza nowe, niższe ceny dla przelewów w euro do krajów SEPA (Single Euro Payments Area, czyli jednolity obszar płatności w euro) oraz wypłat gotówki z bankomatów za granicą - dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu.

Nowe cenniki dla tego typu transakcji zapowiedziało też kilka innych banków, m.in. mBank, Alior Bank, Santander  i Credit Agricole. Sadowski podkreśla jednak, że do nowych regulacji będą musiały dostosować się wszystkie banki w Polsce.

- Skala tych transakcji jest na tyle niewielka, że banki mogą sobie bez problemu pozwolić, by te koszty obniżyć do poziomów transakcji, które są w Polsce - wyjaśnił analityk.

Zmiany są efektem dostosowania się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/518 z 19 marca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 924/2009 w odniesieniu do niektórych opłat za płatności transgraniczne w Unii oraz opłat za przeliczenie waluty.

Przykłady zmian w bankach

W przypadku PKO BP opłaty za przelewy w euro będą takie same jak za przelewy w złotych i będą wynosić od 0 do 8 zł - w zależności od rodzaju konta oraz tego, czy przelew zostanie dokonany za pomocą aplikacji mobilnej, serwisu internetowego, infolinii lub w oddziale.

"Obniżka dotyczy wszystkich standardowych przelewów SEPA do 28 krajów Unii Europejskiej (w tym także do Polski) oraz Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu" - wyjaśnia w komunikacie PKO BP.

Bank zapewnia ponadto, że opłaty za wypłaty kartami debetowymi za granicą będą wynosić tyle samo co w kraju i będzie to dotyczyło wszystkich wypłat kartami z bankomatów, na całym świecie i w dowolnej walucie.

Z kolei mBank zmiany wprowadzi od 12 grudnia. Bank zapowiedział, że nie będzie pobierał opłat za przelewy SEPA. Natomiast stawki za wypłaty z bankomatów za granicą będą takie, jak za wypłaty krajowe - kwota zależy od typu posiadanego konta.

"Od 15 grudnia 2019 r. obniżamy opłaty za przelewy w euro do krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii (kraje SEPA), a także opłaty za wypłaty gotówki w euro w bankomatach w tych krajach. Opłaty te zrównujemy do opłat za przelewy krajowe oraz wypłaty gotówki w bankomatach innych sieci w kraju" - wyjaśnia w komunikacie Alior Bank.

Opłaty bankowe

We wtorek Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące cen usług bankowych w pierwszej połowie 2019 roku. Przeanalizowano oferty 15 banków.

Średnia opłata za prowadzenie rachunku osobistego wyniosła 5,45 zł i w porównaniu z grudniem 2018 roku nie zmieniła się. Wzrosła natomiast opłata za przelewy: w oddziale do 7,93 zł (+27 groszy) oraz przez telefon do 5,96 zł (+77 groszy). Koszt przelewu przez internet nie uległ zmianie i wciąż wynosi 4 grosze. Nie zmieniła się też opłata za internetowy przelew ekspresowy - 5,42 zł.

Na koniec czerwca korzystanie z karty debetowej kosztowało średnio 5,08 zł miesięcznie - o 59 groszy więcej niż pół roku wcześniej. Do 47 groszy (+8 groszy) podniosła się też opłata za transakcje typu cash back (wypłata gotówki przy płaceniu kartą na zakupach).

Średni koszt wypłaty z bankomatu własnego zmniejszył się do 19 groszy (-3 grosze), z bankomatu obcego do 3,23 zł (-43 grosze), a za granicą do 8,22 zł (-10 groszy). Prowizja za przewalutowanie transakcji zagranicznych w czerwcu 2019 roku wynosiła tyle, co na koniec 2018 roku - 2,64 proc.

Największe banki

Największym bankiem w Polsce jest PKO Bank Polski, który na koniec 2018 roku zgromadził aktywa w wysokości 300 miliardów 413 milionów złotych. Jest to niezmienny lider pod tym względem.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 184 miliardów 347 milionów złotych. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Santander Bank Polska, który zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 183 miliardy 38 milionów złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane