• rozwiń

Ministerstwo poprawia Twój e-PIT. "Podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji"

Twój e-PIT - film instruktażowy Ministerstwa Finansów Odtwórz: Twój e-PIT - film instruktażowy Ministerstwa Finansów
Twój e-PIT - film instruktażowy Ministerstwa Finansów "Źródło: YouTube - MinisterstwoFinansow"

W usłudze Twój e-PIT wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie - kolejny element autoryzacyjny potrzebny, by zobaczyć deklarację PIT wypełnianą przez urząd skarbowy - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Uruchomiona 15 lutego br. usługa Twój e-PIT pozwala skorzystać z rozliczenia podatkowego przygotowanego przez fiskusa. Podatnik musi je jedynie zaakceptować poprzez stronę www.podatki.gov.pl.

Dostęp do tajemnic

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Twój e-PIT umożliwia dostęp do tajemnic skarbowych np. pracodawcy podatnika. Czytelnicy gazety alarmowali, że pracodawca może w prosty sposób sprawdzić, czy jego pracownik ma inne źródła dochodu, komu przekazuje 1 proc. podatku, ale także wprowadzić zmiany w deklaracji przygotowanej przez fiskusa.

"Od dzisiaj usługa Twój e-PIT została rozszerzona o dodatkowy element autoryzacyjny. W najbliższych dniach zostanie również rozszerzona o nowe funkcjonalności: historię logowania oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi" - poinformowało w czwartek Ministerstwa Finansów.

MF wyjaśniło, że aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 r. - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik zobaczy swoje rozliczenie.

"W najbliższych dniach usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona o historię logowania, która pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie" - dodało MF.

Ponadto podatnicy będą mieć również możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Audyt bezpieczeństwa

Ministerstwo zapewniło, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie. Są one bezpieczne, co zostało potwierdzone przez specjalistyczny podmiot zewnętrzny.

W środę prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa zwróciła się do minister finansów Teresy Czerwińskiej z prośbą o wyjaśnienie, "czy rzeczywiście pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników".

W piśmie do MF prezes UODO napisała, że w związku z przygotowaniem i udostępnieniem przez Krajową Administrację Skarbową platformy Twój e-PIT, powzięła informację "o możliwości zaistnienia zagrożenia dostępu przez osoby nieupoważnione do danych osobowych podatników".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
EMS46
To nie kwestia strachu, tylko wiarygodności wypełniającego. Jeśli ktoś niepowołany ma dostęp do mojego PIT, to może również złośliwie pozmieniać mi kwoty, a wtedy urząd będzie mnie ścigał, bo system uzna, że jest to moje rozliczenie.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jurasN1
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
stefan_zeriow
Jaki masz problem człowieku? Wejdź na stronę. Wybierz twojego pita i go odrzuć. Wtedy będziesz mógł sam go wypełnić w twoje 15 minut. Dlaczego narzekasz? Co masz do ukrycia, że tak się boisz?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane