• rozwiń
  • WIG20 2169.00 -0.70%
  • WIG30 2490.94 -0.73%
  • WIG 56183.49 -0.67%
  • sWIG80 11549.47 -0.62%
  • mWIG40 3872.56 -0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:40

Dostosuj

Polacy z długami. Do oddania mają prawie 45 mld zł

Polacy z długami. Do oddania mają prawie 45 mld zł
Foto: Shutterstock Foto: Niemal 2 mln 150 tys. Polek i Polaków nie radzi sobie z terminowym zwrotem posiadanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych

Niemal 2 mln 150 tys. Polek i Polaków nie radzi sobie z terminowym zwrotem posiadanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. Ich łączna kwota zaległych długów wyniosła na koniec marca 2016 r. - 44,65 mld zł - wynika z 32. edycji Raportu InfoDług przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Raport InfoDług przedstawia problem nieterminowego spłacania zobowiązań (długów) przez Polki i Polaków na podstawie danych z dwóch baz: Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Na sumę zaległości składają się przeterminowane o co najmniej 60-dni zobowiązania na kwotę min. 200 zł m.in. z tytułu niespłaconych kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, a także pożyczek z firm pożyczkowych, rachunków za usługi telekomunikacyjne, telewizję kablową, prąd, gaz, czynsz, niezapłaconych alimentów, grzywien i kar orzeczonych przez sądy, czy opłat karnych za jazdę bez biletu.

Zaległości pozakredytowe

W ciągu kwartału od końca grudnia 2015 r do końca marca 2016 r. wzrosła zarówno wysokość niezapłaconych na czas zobowiązań jak i liczba osób z zaległościami. Zadłużenie zwiększyło się o 1,89 mld zł, 4,4 proc., a liczba osób o 91 tys., również o 4,4 proc.

- Szybciej, o blisko 9 proc., rośnie udział niezapłaconych na czas zobowiązań pozakredytowych niż kredytowych, których przybyło w ciągu kwartału o niecałe 2 proc. - zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak wskazują autorzy raportu przyczynami takiej sytuacji jest rosnąca świadomość wierzycieli o możliwości korzystania z usług Biur Informacji Gospodarczej jako skutecznego sposobu mobilizowania klientów do terminowych płatności. Rośnie także znaczenie aktywności administracji publicznej - jednostek samorządu terytorialnego oraz sądów. Z kolei sprzedaż portfeli kredytowych przez banki wpływa na niższy przyrost zaległości kredytowych.

Przyrost liczby dłużników sprawił, że wzrósł również Indeks Zaległych Płatności Polaków pokazujący ilu niesolidnych dłużników przypada na 1000 dorosłych Polaków. Wynosi on obecnie 68,1 wobec 65,4 trzy miesiące wcześniej i 62,8 siedem miesięcy wcześniej.

Wpływ miejsca zamieszkania

Jak czytamy w raporcie, udział niesolidnych dłużników w populacji w poszczególnych regionach Polski pokazuje, że w kraju utrzymują się wyraźne różnice pod względem moralności płatniczej.

Linia podziału przebiega wzdłuż zachodniej granicy województw: podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego. W tej samej grupie jest też woj. opolskie, oddzielone od innych podobnych sobie przez Śląsk. Mieszkańcy Wschodniej i Południowej spłacają lepiej swoje zobowiązania w porównaniu z rodakami z Polski Północnej i Zachodniej. Najmniej korzystnie przedstawia się woj. kujawsko-pomorskie, gdzie na każde 1000 dorosłych osób przypada 91 niesolidnych dłużników. Najlepiej natomiast Podkarpacie, gdzie dłużników z problemami jest 37 na 1000 dorosłych osób.

Demograficzne ujęcie problemu przeterminowanych długów pokazuje także, że wygląda on inaczej w zależności od płci i wieku dłużników.

Wśród niepłacących na czas zdecydowanie dominują mężczyźni jest ich już 61,5 proc. Jeśli chodzi o kryterium wiekowe, to najliczniej wśród niesolidnych dłużników obecnych w bazach BIG InfoMoniotor oraz BIK reprezentowane są osoby w wieku - 35-44 lat - czytamy w raporcie.

 

Zobacz materiał o tym jak prezentują się wynagrodzenia Polaków na tle Europy (20.10.2015):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Nie dziwi mnie to. Nieraz będąc w małych miastach, gdzie oficjalnie podawana jest duża stopa bezrobocia, widzę masę wypasionych bryk, jakich nie spotkasz w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Życie ponad stan to nasza specjalność narodowa znana jeszcze z Polski szlacheckiej.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane