• rozwiń

Zajrzysz sędziemu do kieszeni. Przez internet

"Oświadczenia majątkowe sędziów byłyby książką dla przestępców" Odtwórz: "Oświadczenia majątkowe sędziów byłyby książką dla przestępców"
"Oświadczenia majątkowe sędziów byłyby książką dla przestępców" "Źródło: TVN 24"

Do piątku w internecie - w Biuletynach Informacji Publicznej sądów - mają zostać zamieszczone oświadczenia majątkowe sędziów za 2016 rok. Taki wymóg wprowadziła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada zeszłego roku.

Oświadczenia majątkowe sędziów zamieścił już na swej stronie internetowej m.in. Sąd Najwyższy.

Oświadczenia w sieci

- Sąd ma obowiązek na swojej stronie internetowej opublikować do 30 czerwca oświadczenia majątkowe składane przez sędziów i to wynika wprost z ustawy. SN spełnił swój obowiązek i opublikował oświadczenia majątkowe sędziów, którzy składają je na ręce I prezes SN - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Dodał, że oświadczenia były składane przez sędziów od początku roku.

Nowelizację 10 ustaw - w tym u.s.p. - Sejm uchwalił 30 listopada 2016 r. 20 grudnia podpisał ją prezydent Andrzeja Duda. Ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw 22 grudnia.

Nowela wprowadziła zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów. Nieujawniane są tylko dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz umożliwiające identyfikację ruchomości sędziego (np. numery rejestracyjne samochodu - red.). Oświadczenie może być utajniane, gdy jawność rodziłaby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Minister sprawiedliwości jest uprawniony do zniesienia tej tajności. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi do trzech lat więzienia.

Zgodnie z jednym z przepisów nowelizacji "do oświadczeń majątkowych sędziów złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe". W związku z tym w internecie do piątku znajdzie się część spośród złożonych przez sędziów oświadczeń majątkowych za 2016 r. Przepisy weszły bowiem w życie 6 stycznia, więc oznacza to, że oświadczenia za ubiegły rok złożone przez sędziów do 5 stycznia nie podlegają opublikowaniu.

Obecnie przed trzecim czytaniem w Sejmie jest projekt nowelizacji ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS. Znalazł się w nim jednak również przepis przejściowy mówiący, iż "informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym sędziów złożonych przed dniem 6 stycznia 2017 r. według stanu na dzień 31 grudnia 2016 r. udostępnia się w BIP w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy". Na razie nie wiadomo, kiedy Sejm przejdzie do głosowania nad tą nowelizacją.

Oddzielna zakładka

Oświadczenia majątkowe sędziów sądów powszechnych z poszczególnych apelacji będą upowszechniane - lub już zostały zamieszczone - na stronach internetowych poszczególnych sądów apelacyjnych.

Na przykład oddzielna zakładka z oświadczeniami majątkowymi pojawiła się już na stronie Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i dotyczy wszystkich sądów z obszaru apelacji rzeszowskiej - okręgów w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. - Oświadczenia zostały opublikowane w czwartek 29 czerwca, czyli w wymaganym terminie – potwierdził rzecznik SA w Rzeszowie sędzia Stanisław Sielski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tokmada
Wolałbym mieć możliwość "zajrzenia do kieszeni" politykom, a szczególnie tym wrzeszczącym o prawie i o sprawiedliwości mającym usta pełne wartości chrześcijańskich - a te przecież trochę kolidują z majętnością...
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
borus87
Polacy mają jaką nienormalną potrzebę posiadania informacji kto co ma. No ma... pracuje, zarabia, odkłada i ma! Nie widzę problemu. Wystarczyło by, żeby w tym kraju każdy zajął się sobą, a nie sąsiadem i już połowa problemów była by rozwiązana.
  • 3
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
icarus
Parlamentarzyści (ustawodawcy) oraz rząd (wykonawcy) mają oświadczenia majątkowe, sędziowie to jeden z elementów władzy, który musi być transparentny w demokratycznym państwie. Oni są na nasze usługi, nie odwrotnie. Nie porównuj zaglądania do kieszeni sąsiada z transparentnością władzy.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane