• rozwiń

Domy, kredyty, basen i fortepian. Co mają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł Odtwórz: Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł
Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł "Źródło: TVN24 BiS"

W internecie zamieszczono oświadczenia majątkowe sędziów za poprzedni rok. Taki wymóg wprowadziła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada 2016 roku. Zobacz, co posiadają urzędujący członkowie Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa wprowadziła między innymi jawność oświadczeń sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W dokumentach nieujawniane są dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz umożliwiające identyfikację ruchomości (np. numery rejestracyjne samochodu).

Oświadczenie może być utajniane, gdy jawność rodziłaby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Minister sprawiedliwości jest uprawniony do zniesienia tej tajności. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi do trzech lat więzienia.

Co mają sędziowie TK?

Prezes TK Julia Przyłębska wykazała w oświadczeniu m.in. dom o powierzchni 160 metrów kwadratowych na działce o powierzchni 830 metrów kwadratowych. Sędzia deklaruje też, że posiada basen o wartości 50 tysięcy złotych.

Przyłębska zadeklarowała, że posiada skodę fabię z 2015 roku.

W dokumencie można przeczytać, że Przyłębska spłaca cztery kredyty gotówkowe, zadłużenie to wynosi kolejno: 120 tysięcy złotych, 30 tysięcy złotych, 60 tysięcy złotych, 20 tysięcy złotych. Znajduje się też tam informacja o tym, że posiada oszczędności w kwocie: 70 tysięcy złotych i 7 tysięcy euro.

Sędzia nie ujawniła, ile zarobiła w 2016 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JULII PRZYŁĘBSKIEJ

Mariusz Muszyński (tzw. sędzia dubler) zadeklarował, że posiada mieszkanie objęte wspólnotą małżeńską, które w momencie zakupu warte było 900 tysięcy złotych, a także spółdzielcze miejsce garażowe.

W dokumencie można przeczytać, że posiada 350 tysięcy złotych oszczędności oraz odłożone około 50 franków szwajcarskich i 48 dolarów amerykańskich. Spłaca też kredyt frankowy na wykończenie mieszkania w wysokości 51 tys. franków szwajcarskich.

Muszyński wykazał m.in. fortepian Yamaha o wartości 25 tysięcy złotych i sporo zabytkowych mebli, w tym barokową szafę wartą 15-20 tysięcy złotych.

Sędzia nie ujawnił, ile zarobił w 2016 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MARIUSZA MUSZYŃSKIEGO

Sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka napisała, że posiada dom o powierzchni 220 metrów kwadratowych i mieszkanie o powierzchni 110 metrów kwadratowych (obie nieruchomości objęte wspólnotą małżeńską).

Do sędzi i jej męża należy również działka o powierzchni 6300 metrów kwadratowych i garaż. Ma m.in. trzy samochody (w tym jeden w leasingu).

Pyziak-Szafnicka zadeklarowała też 40 tysięcy złotych oszczędności i polisę ubezpieczeniową na życie o wartości 68 tysięcy złotych.

Sędzia spłaca też kredyt hipoteczny zaciągnięty w wysokości 244 tysięcy złotych.

Z pracy w TK w ubiegłym roku osiągnęła przychód 330 tysięcy zł, a na Uniwersytecie Łódzkim - 135 tysięcy złotych.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MAŁGORZATY PYZIAK-SZAFNICKIEJ

W oświadczeniu sędziego Piotra Tulei czytamy, że posiada on m.in. mieszkanie o powierzchni 84,6 metrów kwadratowych oraz jest współwłaścicielem drugiego mieszkania o powierzchni 49 metrów kwadratowych.

Na koncie zgromadził ponad 290 tysięcy złotych i ponad tysiąc euro. Posiada też papiery wartościowe warte ponad 40 tys. złotych.

Ma dwa samochody: toyotę rav4 z 2013 roku i renault clio z 2009 roku.

Tuleja ma do spłacenia kredyt hipoteczny w kwocie 2220 dolarów.

Sędzia nie ujawnił, ile zarobił w 2016 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE PIOTRA TULEI

Sędzia Marek Zubik wykazał w swoim oświadczeniu dom o powierzchni 273 metrów kwadratowych oraz dwa mieszkania (dane dotyczące powierzchni nieczytelne). Posiada też udziały w nieruchomości rolnej.

Zgromadził 275 tysięcy złotych, 10,5 tysięcy dolarów, 5,7 tysięcy euro oraz obligacje skarbowe na kwotę 156,5 tysiąca złotych. Zubik deklaruje też, że posiada kartę kredytową z limitem 15 tysięcy złotych.

Posiada volvo xc60 z 2014 roku.

Sędzia Zubik nie ujawnił, ile dokładnie zarobił w 2016 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MARKA ZUBIKA

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE HENRYKA CIOCHA

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE GRZEGORZA JĘDREJKA

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ZBIGNIEWA JĘDZREJEWSKIEGO

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE LEONA KIERESA

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE LECHA MORAWSKIEGO

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE PIOTRA PSZCZÓŁKOWSKIEGO

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE STANISŁAWA RYMARA

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MICHAŁA WARCIŃSKIEGO

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE SŁAWOMIRY WRONKOWSKIEJ-JAŚKIEWICZ

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ANDRZEJA ZIELONACKIEGO

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane