• rozwiń
  • WIG20 2184.39 -1.04%
  • WIG30 2482.98 -1.05%
  • WIG 57945.65 -0.86%
  • sWIG80 11659.05 +0.42%
  • mWIG40 3771.13 -1.01%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:48

Dostosuj

Macierewicz, Szyszko, Ziobro, Morawiecki. Zobacz, ile na koncie mają ministrowie rządu PiS

Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł Odtwórz: Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł
Morawiecki pokazał majątek: na koncie 3,1 mln zł "Źródło: TVN24 BiS"

Ubogi wicepremier Jarosław Gowin, szef resortu obrony na utrzymaniu żony oraz najbogatszy minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Na stronach rządu opublikowane zostały najnowsze oświadczenia ministrów zasiadających w gabinecie Beaty Szydło. Poniżej prezentujemy ciekawsze informacje z najnowszych deklaracji.

Członkowie rządu maja obowiązek złożenia oświadczeń majątkowych do 31 marca za poprzedni rok podatkowy. Złożone dokumenty są upublicznione i jawne. Dzięki temu wiemy, który minister zarobił najwięcej, a który z nich najwięcej wydaje. Wiemy też, w jakich domach mieszkają. Oświadczenia obrazują stan majątku na 31 grudnia ubiegłego roku, a data ich ostatniej modyfikacji to 12 maja 2017. Ministrowie składają deklaracje pod groźbą kary pozbawienia wolności.

Najbogatszy minister Morawiecki

Ze złożonego przez wiceministra Morawieckiego oświadczenia nie wynika, ile zarobił on na pełnieniu funkcji w ubiegłym roku. Stąd możemy wnioskować, że w najbliższym czasie będzie musiał złożyć korektę deklaracji.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zgromadził spory majątek w rodzimej walucie. Na dzień składania oświadczenia na koncie miał 2,95 mln zł. Co i tak stanowi uszczuplenie w stosunku do 3,16 mln zł na stan 31 grudnia 2015 roku. Jednocześnie wicepremier jest akcjonariuszem w Banku Zachodnim WBK, a wartość jego akcji w tej spółce wynosi ponad 4,3 mln złotych. Pod koniec ubiegłego roku wartość papierów wynosiła 3,893 mln zł. Przy czym warto pamiętać, że akcje te są zamrożone, czyli Morawiecki zobowiązał się nie dokonywać osobiście operacji związanych w nim w czasie, kiedy kieruje resortem finansów.

W ciągu ostatniego roku Morawiecki zdążył wpłacić pierwsze raty za mieszkanie, które ogółem warte jest prawie 550 tys. zł. Do końca grudnia wpłacono raty o wartości 290 tys. zł.

Nadal pozostaje właścicielem domu o powierzchni 150 m kw.

Oświadczenie ministra Mateusza Morawieckiego

Antoni Macierewicz na garnuszku żony

Minister obrony deklaruje, że żyje w niewielkim mieszkaniu, o powierzchni 55 m kw., które w dodatku jest własnością spółdzielczą jego żony. Oprócz tego także jego żona jest właścicielką działki o powierzchni trzech arów, na której stoi drewniany dom o powierzchni 40 metrów kwadratowych.

Majątek Macierewicza, który zgromadził w walucie obcej, także nie imponuje wielkością. Na dzień 31 grudnia 2016 r. było to niecałe 300 euro. Większą kwotę posiada w rodzimej walucie- nieco ponad 138 tys. Oprócz tego minister deklaruje między innymi 42 tys. zł zgromadzone na polisie i koncie emerytalnym. To właśnie wartość polisy i IKE minister przedstawił w uzupełnieniu.

Antoni Macierewicz swoje oświadczenie musiał uzupełnić. Pierwotna wersja została zamieszczona 9 maja, a poprawiona trzy dni później. Oprócz działalności w radzie ministrów, za którą otrzymał 191,9 tys. zł i diety poselskiej (27 tys. zł), minister zarobił 1,3 tys. zł na umowie o dzieło i 5,5 tys. zł za sprzedaż praw autorskich.

Antonii Macierewicz jest też członkiem rady Fundacji "Głos", wynika z oświadczenia. Za działalność tę nie pobiera wynagrodzenia.

Oświadczenie majątkowe ministra Antoniego Macierewicza

plus uzupełnienie

"Ubogi" minister Gowin

Minister nauki i szkolnictwa wyższego nie posiada domu, za to dwa mieszkania o metrażu 98 i 40 m kw. Jego budżet, w stosunku do finansów ministra rozwoju, nie wydaje się imponujący, bo Gowin zgromadził na koncie 40 tys. zł. Co oznacza, że w stosunku do ubiegłego roku jego budżet wzrósł o ok. 15 tys. zł. To nie czyni z ministra mistrza oszczędzania.

Jedyne dochody, jakie deklaruje minister, to dieta poselska i wynagrodzenie za pracę w Radzie Ministrów. W ubiegłym roku z tego tytułu Gowin otrzymał w sumie ponad 215 tys. zł.

Oświadczenie ministra Jarosława Gowina

Minister Szyszko

Minister środowiska Jan Szyszko również swoje tegoroczne oświadczenie musiał uzupełnić. Pomylił się i to w kilku miejscach. Przede wszystkim deklarując mienie, które nabył od skarbu państwa.

W latach 1994-1998 Jan Szybko kupił od państwa działki, których powierzchnia waha się o 3 do ponad 44 ha, a cena zakupu od 25 tys. do 1, 7 mln zł.

Tymczasem mieszka w domu o powierzchni 75 metrów, będącym spadkiem po rodzicach i jest właścicielem gospodarstwa rolnego (170 ha). Oprócz tego ma dwie działki o powierzchni poniżej hektara. W ubiegłym roku z tytułu diety poselskiej dostał prawie 29 tys. zł, ponad 84 tys. zł  z emerytury i niespełna 196 tys. zarobił jako minister środowiska.

Oświadczenie ministra Jana Szyszko

Uzupełnienie oświadczenia

Zbigniew Ziobro: bez zmian

W oświadczeniu majątkowym Zbigniewa Ziobry niewiele się zmieniło w porównaniu do tego, co pokazał w ubiegłym roku. Jedyna nowość to działka leśna o powierzchni 1,4 hektara.

Jako minister sprawiedliwości Ziobro zarobił w ubiegłym roku prawie 188 tys. zł. Dodatkowe 44,6 tys. zł to otrzymał za pełnienie roli prokuratora generalnego.

Dieta poselska Ziobry za 2016 r. to ponad 29,6 tys. zł. W rodzimej walucie zgromadził nieco ponad 120 tys. na rachunku plus 15 tys. w gotówce. W euro minister zadeklarował 1,85 tys.

Minister Ziobro posiada ok. 87 metrów kw. w domu rodzinnym, co oznacza, że 1/3 nieruchomości stanowi jego własność. Udział to scheda po zmarłym ojcu ministra, jak wynika z zeszłorocznego oświadczenia. Nieruchomość jest położona na działce (22 ary), w której minister także ma swój udział. Ziobro deklaruje też mieszkanie o powierzchni 125 m kw., będące własnością hipoteczną i działkę (73 ary). Oprócz tego ma dwie działki leśne (1,1 i 1,4 ha)

Oświadczenie majątkowe ministra Zbigniewa Ziobry

"Wesołych Świąt" ministra Glińskiego

Jako minister kultury Piotr Gliński jest właścicielem obrazu z 1981 r.  "Wesołych Świat" autorstwa Edwarda Dwurnika o wartości szacowanej na 20 tys. zł i współwłaścicielem (wraz z żoną) dwóch samochodów: z 2008 i z 2011 r.

Do majątku ministra kultury należy ogromny dom, o powierzchni 400 m kw., który dzieli po połowie z siostrą. Posiadłość, na której jest wybudowany, także imponuje wielkością - 515 m kw. Oprócz tego współdzieli z żoną mieszkanie (54 m kw).

Piotr Gliński ma dwa konta bankowe. Jedno własne, na którym zgromadził ok. 66 tys. zł. Drugie wspólnie z żoną, na którym pod koniec roku było ok. 27 tys. zł. Także na współmałżonkę minister zaciągnął kredyt: ze 120 tys. zł do spłacenia zostało niewiele, bo tylko ok. 15 tys.

W ubiegłym roku zarobił ok. 29 tys. z tytułu diety poselskiej, 202,3 tys. jako minister. Dodatkowo otrzymał 3 tys. za poselskie wyjazdy zagraniczne. Jako wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku zarobił 7,7 tys. zł oraz prawie 9 tys. z tytułu umowy najmu.

Oświadczenie majątkowe Piotr Gliński

Anna Streżyńska

Minister cyfryzacji deklaruje, że na koncie bankowym zgromadziła w złotówkach nieco ponad 100 tys. To więcej o ok. 15 tys niż deklarowała rok temu. Ma dwa samochody: Peugeota z 1999 r i Citroena Xarę Picasso z 2003 r. Ma także zaciągnięty kredyt na ponad 520 tys., który będzie spłacać do 2040 r.

Streżyńska ma dom o powierzchni 144 m kw. i dwa razy mniejsze mieszkanie. Oprócz tego gospodarstwo rolne (11,2 ha).

Witold Waszczykowski

Oświadczenie Witolda Waszczykowskiego jest bardzo lakoniczne. Minister spraw zagranicznych na koncie zgromadził ponad 175 tysięcy zł i ma otwartą polisę w PZU opiewającą na 60 tys. zł. Oprócz nieruchomości posiada mienie, którego wartość przekracza 10. tys zł. To samochody Toyota Verso z 2012 r. i starszy o rok Seat Ibiza.

Mieszka w 112-metrowym domu na 170-metrowej działce.

W oświadczeniu nie zadeklarował, ile zarobił w ubiegłym roku z tytułu pełnionych funkcji.

Oświadczenie majątkowe Witold Waszczykowski

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych jest regulowany przez dwa akty prawne - ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lipca 2011 r. w sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej i o stanie majątkowym.

Pierwsze oświadczenia powinny być złożone jeszcze przed objęciem stanowiska, natomiast kolejne składa się co roku do dnia 31 marca i uwzględnia się w nich stan majątku na 31 grudnia roku poprzedniego.

Poniżej oświadczenia pozostałych ministrów:

Oświadczenie majątkowe Mariusz Błaszczak

Oświadczenie majątkowe Konstanty Radziwiłł

Oświadczenie majątkowe Krzysztof Tchórzewski

Oświadczenie majątkowe Anna Zalewska i uzupełnienie

Oświadczenie majątkowe Beata Kempa

Oświadczenie majątkowe Mariusz Kamiński

Oświadczenie majątkowe Anna Streżyńska

Oświadczenie majątkowe Elżbieta Rafalska

Oświadczenie majątkowe Elżbieta Witek

Oświadczenie majątkowe Krzysztof Jurgiel

Oświadczenie majątkowe Henryk Kowalczyk

Oświadczenie majątkowe Marek Gróbarczyk

plus uzupełnienie

Oświadczenie majątkowe Witold Bańka

Oświadczenie majątkowe Andrzej Adamczyk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane