• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wynajmujesz komuś mieszkanie? Ostatni dzwonek na podjęcie ważnej decyzji

Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania Odtwórz: Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania
Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania "Źródło: TVN24 BiS"

Do poniedziałku przedsiębiorcy oraz osoby czerpiące zysk z wynajmowania mieszkania mają możliwość zmiany lub wyboru formy rozliczenia się z fiskusem. Mogą opodatkować się na zasadach ogólnych, poprzez kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli nie podejmą żadnej decyzji, zachowają dotychczasową formę rozliczania.

Termin ten mija zwyczajowo 20 stycznia, jednak w tym roku ten dzień wypadał w sobotę, dlatego został wydłużony do poniedziałku 22 stycznia.

O swojej decyzji należy poinformować urząd skarbowy w oświadczeniu o wyborze opodatkowania w jednej z trzech określonych form.

Trzy formy rozliczenia

Po pierwsze jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotyczy ono zastosowania skali podatkowej (18 i 32 proc.) lub jednolitej stawki podatku 19 proc. Rozliczając się na tych zasadach, podatnicy mają prawo od przychodów odjąć koszty ich uzyskania.

Drugą formą, a jednocześnie najniższą stawką w zestawieniu jest tak zwany ryczałt od przychodów. Taki sposób opodatkowania jest korzystny dla nowych mieszkań, na które osoba czerpiąca zysk nie zaciągnęła kredytu. Od początku nowego roku weszły w życie nowe przepisy, które ograniczają stosowanie stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł.

Po przekroczeniu tego progu obowiązuje stawka ryczałtu na poziomie 12,5 proc.

W praktyce oznacza to, że z niskiego ryczałtu nie skorzystają osoby, których przychód z najmu wynosi ponad 8,3 tys. zł miesięczne. Takie wpływy mają zazwyczaj osoby dysponujące 3-4 mieszkaniami w dużych miastach.

Trzecią formą opodatkowania jest karta podatkowa. Należy jednak pamiętać, że jest ona przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej. Można w ten sposób opodatkować m.in. usługi zegarmistrzowskie, usługi tapicerskie czy usługi krawieckie, handel detaliczny, działalność gastronomiczną, rozrywkową albo usługi transportowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane