• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Najłatwiej przez internet, ale w urzędzie też ci pomogą. Ostatnie dni na rozliczenie PIT-a

Jak poprawić błędne zeznanie podatkowe? Odtwórz: Jak poprawić błędne zeznanie podatkowe?
Jak poprawić błędne zeznanie podatkowe?

Najbliższy wtorek 2 maja będzie ostatnim dniem na wysłanie deklaracji podatkowej i rozliczenie PIT-a. Tego dnia pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej będą dyżurować w urzędach skarbowych. W czwartek i w piątek urzędy będą czynne dłużej niż zwykle.

Ponieważ w tym roku 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy - w niedzielę, a 1 maja jest także dniem wolnym od pracy, PIT-y z rozliczeniem za zeszły rok można będzie składać do wtorku 2 maja.

Najłatwiej i najszybciej

Resort finansów namawia do rozliczania się przez internet za pomocą usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filled tax return). To najłatwiejszy i najszybszy sposób na rozliczenie.

"Dzięki PFR nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy. Na Portalu Podatkowym znajdziemy swój roczny PIT-37 z danymi wprowadzonymi już przez urząd skarbowy. Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystamy, oraz przekazać 1 proc. na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP)" - wyjaśnia MF.

Podatnik korzystający z usługi PFR powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1 proc. dla wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Według ministerstwa PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. Jest to także wygodne, proste, pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

Resort dodaje, że podatnicy, którzy rozliczają się on-line, jak co roku mogą korzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, która umożliwia osobom fizycznym składanie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Urzędnicy pomogą

Ministerstwo zaznacza jednocześnie, że osoby, które chcą tradycyjnie złożyć zeznanie papierowe, mogą skorzystać z pomocy swojego urzędu skarbowego. W czwartek i piątek urzędy skarbowe pracują dłużej niż zwykle.

"Również w ostatnim dniu rozliczeniowym, czyli 2 maja, pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej będą dyżurować w salach obsługi urzędu" - poinformowano. Informacje o dokładnych godzinach pracy w tych dniach będzie można znaleźć w konkretnym urzędzie skarbowym lub na jego stronie internetowej.

Nowy rekord

Jednocześnie MF podało, że pobity został rekord złożonych e-PIT-ów. Według stanu na 27 kwietnia 2017 r. (po północy) podatnicy przesłali już 8 mln 570 tys. 846 mln PIT-ów za 2016 r. takich deklaracji. Wyjaśniono, że chodzi o PIT-28, 36, 36L, 37, 38 i 39.

"To o ponad 960 tys. e-PIT-ów więcej niż w tym samym dniu rok wcześniej i więcej niż w całym zeszłorocznym okresie rozliczeniowym. Wówczas drogą elektroniczną do 2 maja wpłynęło 8,4 mln zeznań podatkowych. Ten rekord na pewno będzie jeszcze pobity, bo przed nami długi weekend, kiedy wielu Polaków rozliczy swój PIT" - poinformowało MF.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane