• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie

Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie Odtwórz: Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Jeśli chcesz, by pracodawca wypełnił za ciebie roczną deklarację podatkową, to masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia | Video: Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie

Jeśli chcesz, by pracodawca złożył za ciebie roczne zeznanie podatkowe, to masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Najpóźniej 10 stycznia twój pracodawca musi bowiem otrzymać od ciebie PIT-12. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to się opłaca.

W tym roku 10 stycznia wypada w niedzielę, więc oświadczenie musimy złożyć do piątku.

W PIT-12 podatnik oświadcza m.in. że poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych, nie korzysta z odliczeń podatkowych poza tymi, których dokona płatnik, nie korzysta z możliwości opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko, nie dolicza kwot uprzednio odliczonych, poza tymi, których dokona płatnik. Warto też pamiętać, że korzystając z tej formy rozliczenia nie możemy wskazać instytucji, której chcemy przekazać 1 proc.

Ta forma rozliczenia dostępna jest dla pracowników uzyskujących dochód z jednego miejsca, a także dla członków spółdzielni, a także osób otrzymujących: emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika (np. banku), stypendium (np. z uczelni), świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowanych lub skazanych oraz uzyskujących świadczenia integracyjne.

Alternatywne formy doręczenia

Ministerstwo Finansów pytane jednak o termin składania oświadczenia podkreśla, że będą akceptowane również oświadczenia składane 10 stycznia, mimo że zwrot ustawowy różni się od pozostałych sformułowań dotyczących terminów.

PIT-12 składany jest pracodawcy. Pamiętajmy, by uzyskać od pracodawcy poświadczenie przyjęcia oświadczenia.

Na podstawie PIT-12 płatnik złoży za podatnika deklarację roczną na druku PIT-40. Na złożenie tej deklaracji płatnik ma termin do 29 lutego 2016 roku.

Należy jednak pamiętać, że po otrzymaniu PIT-40 możliwe jest skorygowanie tej deklaracji, a także skorzystanie z ulg i odliczeń.

Stąd PIT-12 nie jest ostateczną deklaracją rozliczenia się za pośrednictwem płatnika.

OŚWIADCZENIE DLA CELÓW DOKONANIA ROCZNEGO OBLICZENIA PODATKU

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane