• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

OPZZ o ustawie 500 plus: nie uwzględniono Rady Dialogu Społecznego

OPZZ o ustawie 500 plus: nie uwzględniono Rady Dialogu Społecznego
Foto: Shutterstock Foto: Rodzina 500 plus to sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości

W ustawie wprowadzającej program 500 plus nie uwzględniono prawa Rady Dialogu Społecznego do uczestniczenia w weryfikowaniu wysokości kryteriów dochodowych dla świadczeń na pierwsze dziecko - zwraca uwagę Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Według OPZZ Rada powinna być uwzględniona w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Ustawę uchwalił w czwartek Sejm, a w piątek przyjął bez poprawek Senat. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.

Zakłada ona, że 500 zł na pierwsze dziecko będzie wypłacane przy zastosowaniu kryterium dochodowego 800 i 1200 zł (dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), a na drugie i kolejne bez tych ograniczeń.

Niepokojący zapis

W ustawie znalazł się zapis, że Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, zwiększyć wysokość kwoty świadczenia wychowawczego oraz uprawniających do niego kryteriów, biorąc pod uwagę "prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy".

Według OPZZ nieuwzględnienie Rady, w której reprezentowane są związki zawodowe, pracodawcy i rząd, jest istotne i niepokojące "z punktu widzenia pozycji i wpływu" RDS na ustalanie kryteriów dochodowych. OPZZ wskazuje, że zapisy o udziale Rady były w pierwotnym projekcie przesłanym do konsultacji społecznych, ale nie znalazły się w uchwalonej ustawie.

"To bardzo niepokojący sygnał nie tylko dla RDS, ale także dla zasad konsultacji społecznych, poprzez wprowadzenie tak znaczącej zmiany do ustawy, praktycznie bez poinformowania Rady Dialogu Społecznego o takiej zmianie bez jakiegokolwiek uzasadnienia" - oceniło Porozumienie.

OPZZ przypomina, że w konsultowanym projekcie Rada Ministrów miała do 15 maja - co trzy lata, gdy prowadzona będzie weryfikacja - przedstawiać RDS propozycje wysokości nowych kryteriów dochodowych, wyniki badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych o poziomie minimum socjalnego, dane dotyczące pobierających świadczenia oraz informację o dochodach rodzin posiadających dzieci. W projekcie Rada miała miesiąc na uzgodnienie kwot i kryteriów dochodowych. Gdyby do porozumienia nie doszło, do 15 sierpnia rząd sam w rozporządzeniu określałby nowe kwoty uprawniające do świadczenia. W uchwalonej ustawie - jak podkreśla OPZZ - prawo do weryfikacji świadczeń i kryteriów ma tylko rząd.

Według kolejnych wersji projektów umieszczonych na stronach w Rządowego Centrum Legislacji rozdział III projektu uwzględniający rolę RDS przy weryfikacji kwot świadczeń jest w wersji, która trafiła na Komitet Stały Rady Ministrów, a nie ma go już w dokumencie skierowanym z Komitetu do komisji prawniczej, która analizuje wszystkie projekty ustaw przed wniesieniem ich pod obrady rządu.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej.

Ustawa zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program ma ruszyć w kwietniu. Wnioski należy składać w gminach, raz do roku.

Rodzina 500 plus przyjęta przez Senat bez poprawek. Ustawa już u prezydenta:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane