• rozwiń

Temat: Podatki

Smartfony, laptopy, konsole do gry. Przestępcy wyłudzali VAT

Smartfony, laptopy, konsole do gry. Przestępcy wyłudzali VAT
Foto: Shutterstock Foto: Odwócony VAT ba konsole do gry, smartfony, komputery przyniósł wyniki. Jest mniej wyłudzeń podatku

Dzięki temu, że wprowadzono odwrócony VAT na smartfony, laptopy, tablety i konsole do gier, przez rok budżet państwa mógł zyskać co najmniej 500 mln zł - wskazali w raporcie eksperci kancelarii DLA Piper.

DLA Piper na zlecenie Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT - ZIPSEE "Cyfrowa Polska" przygotowała raport. Eksperci DLA Piper przeanalizowali dane Eurostatu dotyczące handlu urządzeniami elektronicznymi, na który w lipcu ubiegłego roku wprowadzono odwrotne obciążenie VAT. Zgodnie z tym rozwiązaniem podatnikiem jest nabywca towaru, a nie dostawca.

Obrót VAT-em

Pod uwagę brano okres przed i po wprowadzeniu zmian. Przed lipcowymi zmianami dane wprost wskazywały na występowanie dużych nieprawidłowości w handlu smartfonami, tabletami, laptopami i konsolami do gier. Wartość ich eksportu i importu raportowana przez polskie podmioty znacząco różniła się od tej, którą podawały podmioty z innych krajów Unii.

Zgodnie z raportem zdecydowany spadek nieprawidłowości nastąpił zaraz po wejściu w życie nowych regulacji, już w lipcu 2015 r. Najbardziej widoczna zmiana zauważalna jest w danych dotyczących wywozu z Polski do UE laptopów, notebooków i tabletów. "Asymetryczność danych sięgająca w pierwszym półroczu 2015 r. prawie 175 proc., w drugim półroczu 2015 r. spadła w ujęciu miesięcznym do średnio 4,62 proc" - wyjaśniono.

Wyłudzenia podatku

Według autorów raportu dane świadczą o tym, że wprowadzenie odwróconego obciążenia VAT przyczyniło się do zmniejszenia się liczby wyłudzeń VAT w obrocie objętymi nim produktami elektroniki użytkowej.

"Biorąc pod uwagę szacowaną wielkość wyłudzeń VAT w branży elektronicznej należy mieć oczekiwania, że wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT na przenośne komputery, tablety, konsole do gier wideo oraz telefony komórkowe przyniesie pozytywne skutki dla dochodów budżetu Państwa w kwocie nie mniejszej niż 0,5 mld zł rocznie" - wyliczono.

W dokumencie zaznaczono, że po wprowadzeniu odwrotnego VAT przestępcy w widoczny sposób zmniejszyli swoją aktywność lub wręcz ją porzucili. Niestety część przeniosło swoją działalność na inne produkty elektroniczne takie jak dyski twarde (HDD i SSD) i procesory.

W przygotowanej wcześniej przez resort finansów ocenie funkcjonowania odwróconego VAT na niektóre wyroby stalowe MF informowało, że mechanizm ten pozwolił ograniczyć straty budżetu państwa o 424 mln zł rocznie. Według MF wprowadzona w październiku 2013 r. zmiana objęła ponad 3,3 tys. firm, które zadeklarowały jako główny przedmiot działalności sprzedaż hurtową metali i rud metali oraz pozostałych półproduktów.

 

Ministerstwo finansów udzieli telefonicznej informacji podatnikom:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane