• rozwiń

Od dziś ważna zmiana w podatkach. Fiskus może wypełnić PIT za ciebie

Ostatnie chwile na złożenie rozliczenia podatkowego. Co grozi za brak PIT? Odtwórz: Ostatnie chwile na złożenie rozliczenia podatkowego. Co grozi za brak PIT?
Foto: Shutterstock | Video: tvn24bis.pl Foto: Usługa jest dostępna od środy | Video: Ostatnie chwile na złożenie rozliczenia podatkowego. Co grozi za brak PIT?

PIT za podatnika będzie mógł wypełnić Urząd Skarbowy - poinformował w środę na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wystarczy teraz do urzędu przesłać odpowiedni wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Usługa jest dostępna od środy.

- Wchodzimy w nowy etap relacji urzędów skarbowych, całego fiskusa z podatnikiem - powiedział Morawiecki. - To urząd wypełni zeznanie podatkowe osoby indywidualnej, a podatnik tylko je sprawdzi - wyjaśnił.

Morawiecki dodał, że resort finansów chce do tego celu wykorzystać także współpracę z bankami, tak jak w rządowym programie Rodzina 500 Plus. - W kontekście rozwiązań podatkowych będziemy poszerzać kanały kontaktu - podkreślił.

Urząd Skarbowy na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe. Podatnik przedstawi tylko informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, takich jak np. ulga na dzieci.

Dla kogo?

Nowelizacja ustawa o PIT, podpisana 14 marca bieżącego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę, przewiduje, że część podatników będzie mogła być rozliczona bezpośrednio przez fiskusa. Chodzi o podatników, uzyskujących dochody wyłącznie od płatników - także tych, którzy odliczają ulgi podatkowe.

Wnioski o sporządzenie zeznania można składać przez portal podatkowy i skrzynkę ePUAP. Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy można złożyć także przez system e-Deklaracje.

Będzie możliwość komunikowania się z portalem podatkowym za pośrednictwem systemów teleinformatycznych banków i SKOK-ów. Nie trzeba więc będzie wchodzić na oddzielny portal skarbowy. Te cyfrowe usługi banków lub SKOK-ów na rzecz podatników mają być świadczone nieodpłatnie.

Ministerstwo Finansów przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.

Zobacz. Paweł Blajer podpowiada jak szybko rozliczyć PIT

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane