• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Pilnuj tego terminu i złóż oświadczenie. Bo mogą zablokować Twoje konto

Pilnuj tego terminu i złóż oświadczenie. Bo mogą zablokować Twoje konto
Foto: Shutterstock Foto: W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA do 1 grudnia, nasze rachunki zostaną czasowo zablokowane

1 grudnia 2016 roku mija termin na zidentyfikowanie wśród klientów instytucji finansowych działających w Polsce osób będących podatnikami w USA - przypomina Komisja Nadzoru Finansowego. 

Chodzi o oświadczenia FATCA, dzięki któremu władze Stanów Zjednoczonych chcą się dowiedzieć, kto w naszym kraju ukrywa swoje dochody przed amerykańskim fiskusem.

FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act) to efekt umowy zawartej między polskim i amerykańskim rządem. Nakłada na zagraniczne (nieamerykańskie) instytucje finansowe, w tym polskie banki, obowiązek przekazywania lokalnym władzom podatkowym określonych informacji o rachunkach prowadzonych dla podatników USA.

Mogą zablokować konto

Obowiązek złożenie oświadczenia dotyczy niektórych klientów banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń.

W przypadku otrzymania pisma od instytucji finansowej lub informacji w systemie bankowości elektronicznej, wzywających do złożenia oświadczenia FATCA, klient powinien złożyć oświadczenie nie później niż do 1 grudnia 2016 r. - informuje KNF.

W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA do 1 grudnia, nasze rachunki i rejestry zostaną czasowo zablokowane i nie będzie możliwości dokonywania operacji, w tym wycofania środków. Po złożeniu FATCA rachunki i rejestry zostaną odblokowane.

KNF podkreśla, że złożenie fałszywego oświadczenia FATCA wiąże się z odpowiedzialnością karną. Przypomina też, że w przypadku zmiany swojego statusu podatkowego USA, mamy obowiązek aktualizacji oświadczenia.

Kto składa oświadczenie?

Oświadczenia FATCA składają klienci, którzy zawarli umowy z instytucjami finansowymi w następujących okresach:

- do dnia 30 czerwca 2014 r. – weryfikacja statusu podatnika odbywa się na podstawie danych klienta posiadanych przez instytucje finansowe, które mogą wystąpić do klienta o przedstawienie oświadczenia lub dokumentów pozwalających potwierdzić status podatkowy klienta.

- od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. – jest obowiązek złożenia oświadczenia FATCA przez klienta, a instytucja może weryfikować treść złożonego oświadczenia, żądając przedstawienia dokumentów; obowiązek nie dotyczy osób fizycznych – posiadaczy rachunków, których suma sald na 1 grudnia 2015 r. nie przekraczała 50 tys. USD lub równowartości tej kwoty w innej walucie.

- od 1 grudnia 2015 r. – oświadczenie powinno zostać odebrane od klienta w toku procedury zawierania z nim umowy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Faustino63
Zagraniczne banki nie chcą mieć już wśród swoich klientów żadnych Amerykanów! Bo to wielki ból głowy dla nich. No i dotarło teraz do Polski.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
jeszcze chwila - a każdy będzie składał oświadczenie "iż nie jest wielbłądem" - to jest chore, aby każdy musiał składać oświadczenia co roku - debilizmom Polskich władz nie ma końca i włażeniu w cztery litery wujowi Samowi...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane