• rozwiń

Temat: PiS

Co z wyższą kwotą wolną od podatku? Ważna deklaracja

Co z wyższą kwotą wolną od podatku? Ważna deklaracja

Obietnica premier Beaty Szydło z expose o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku będzie zrealizowana w ramach planowanej, kompleksowej reformy sytemu podatkowego - zapewnił w piątek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, autorstwa PiS, który zachowuje dotychczasowe zasady obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 r. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zapowiadane jest od 1 stycznia 2018 r.; obecnie wynosi ona 3091 zł. Według opozycji, projekt PiS, to złamanie obietnic wyborczych przez premier Szydło.

Dyskusja o kwocie wolnej

Rzecznik rządu był pytany w piątek przez dziennikarzy w Sejmie, kiedy premier Beata Szydło zrealizuje zapowiedzi z expose, dotyczące podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Bochenek zaznaczył, że projekt, nad którym pracuje obecnie Sejm, to nie jest inicjatywa rządowa.

- Ta inicjatywa wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W sytuacji, gdyby taki projekt nie pojawił się na forum parlamentu, wtedy w ogóle nie byłoby kwoty wolnej od podatku, są również i takie interpretacje prawników, stąd też parlamentarzyści prewencyjnie podjęli inicjatywę, aby kwota na poziomie 3091 złotych została utrzymana - powiedział rzecznik rządu.

Reforma systemu

Bochenek podkreślił, że na forum rządu od wielu tygodni toczy się dyskusja na temat kompleksowej reformy sytemu podatkowego. - W ramach tej reformy planujemy również uwzględnić kwotę wolną od podatku na zdecydowanie wyższym poziomie - zadeklarował. Jak podkreślił, "obietnica premier Szydło zostanie zrealizowana".

- Wszystkie obietnice, które rząd Beaty Szydło składał, są realizowane, jedne są już na nieco bardziej zaawansowanym etapie, inne na mniej. Program Prawa i Sprawiedliwości, program rządu Beaty Szydło jest programem czteroletnim. Program nie jest na sto dni, nie na rok, ale na cztery lata, on jest cały czas, nieustannie realizowany i będzie realizowany - podkreślił rzecznik rządu.

Od kiedy 8 tys. zł?

Autorzy projektu ustawy wskazali w uzasadnieniu, że z uwagi na zapowiedziane przez premier w expose, podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., "zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017".

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, utrata mocy obowiązującej dotychczasowych przepisów mogłaby w konsekwencji spowodować, że podatnicy zostaliby pozbawieni prawa do pomniejszenia podatku o kwotę wolną w wysokości gwarantowanej przez obecnie obowiązujące przepisy.

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

Zobacz. Większa kwota wolna od podatku najwcześniej w 2018 roku. W przyszłym roku bez zmian (wideo z 02.11.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
faceroll
Spoko, PIS jak już będzie wiedział, że przegra następny wybory to pod koniec kadencji zafunduje nam kwotę wolną od podatku na nawet 80 tyś zł, i niech się martwi następna partia co dalej z budżetem.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
niech każdy obywatel ma taką sama kwotę wolna od podatku ! niech wszyscy będą równi wobec prawa - czyli niech obywatel ma także 27 000 złotych kwotę wolna od podatku jak to mają parlamentarzyści !!! to rozbój w biały dzień - aby parlamentarzyści mieli 9x więcej niż zwykły obywatel !!! o tym się nie mówi...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Daro102
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
CzyżbyObiektywny
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane