• rozwiń

Nowy banknot w Polsce? Jest propozycja

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą Odtwórz: Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą
Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą "Źródło: TVN24 BiS"

Członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon proponuje, by wprowadzić do obiegu nowy banknot 800-złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej. "Ufam, że ten mój postulat znajdzie zrozumienie i stanie się przedmiotem debaty publicznej" - podkreślił ekonomista.

Eryk Łon w wypowiedzi dla PAP stwierdził, że dzięki działaniom rządu (m.in. zerowy PIT dla osób do 26. roku życia) "nasi młodzi rodacy będą prawdopodobnie bardziej skłonni pozostać w Polsce i tu zakładać rodziny". Dodał przy tym, że także kandydatka na nową szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kładła w swoim życiu nacisk na dzietność i wraz z mężem wychowała siedmioro dzieci.

"Jednocześnie warto także przypomnieć, że Maria Konopnicka wraz z mężem wychowała dzieci ośmioro. Być może nawet chcąc uczcić pamięć Marii Konopnickiej i oddać twórczyni słów 'Roty' należny hołd, można by wprowadzić do obiegu banknot 800-złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej" - stwierdził. 

"Ufam, że ten mój postulat znajdzie zrozumienie i stanie się przedmiotem debaty publicznej" - dodał.

Polskie banknoty

Ponadto Łon chce podtrzymać przywiązanie Polaków do złotego. Jego zdaniem, w tym celu konieczne jest wypracowanie programu promocji władców Polski uwidocznionych na polskich banknotach.

"Szczególnie chodzi tu o Mieszka I na banknocie 10 złotowym, Bolesława Chrobrego na banknocie 20 złotowym oraz Władysława Jagiełłę na banknocie 100 złotowym" - wskazał członek RPP.

"Pragnę, by w każdej szkole podstawowej, a nawet w każdym polskim przedszkolu wiedza, jacy królowie są na polskich banknotach, stała się wiedzą powszechną, a pamięć o tych królach rozgłaszana była nie tylko w naszym kraju, ale też poza granicami naszego kraju" - dodał.

NBP decyduje

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim wzory i wartość nominalną banknotów, podobnie jak wzory i wartość nominalną monet, oraz wielkość emisji znaków pieniężnych, jak również terminy wprowadzenia ich do obiegu ustala Prezes NBP w drodze zarządzenia.

Na początku lutego 2017 roku do obiegu trafił banknot o nominale 500 złotych, będący kolejnym banknotem z serii "Władcy polscy". Jest na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (25)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tiri8
Już widzę w sklepie wydawanie reszty z banknotu 800 zł. Większe kwoty bezpieczniej jest płacić przelewem, chyba że chcemy na czarno mieć mniej papierków. Dodatkowo przeraża mnie polityka nastawiona na dzietność. Więcej ludzi nie musi oznaczać więcej rąk do pracy, a na pewno będzie to więcej buziek do wykarmienia.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AdamC
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kubat
Jeśli w tym tempie nasi "dobroczyńcy" będą dźwigali inflację to niebawem wrócimy do banknotu 1 000 000. Już to przerabialiśmy i nauka jak widać poszła w las.
 • 11
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jan_kaliszewski
Konopnicka była (przynajmniej przez ostatnie 20 lat życia) zdeklarowaną lesbijką. Żyła (mieszkała jawnie), podróżowała, odwiedzała rodzinę w towarzystwie swojej partnerki, Marii Dulębianki. To ogromny postęp, panie Łonie, członku rady (czegoś tam).
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane