• rozwiń

Temat: Gospodarka

Wysokość wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Projekt zmian w Kodeksie pracy

Nierówne płace kobiet i mężczyzn, to stan "niedobrej równowagi" Odtwórz: Nierówne płace kobiet i mężczyzn, to stan "niedobrej równowagi"
Nierówne płace kobiet i mężczyzn, to stan "niedobrej równowagi" "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Nałożenie na pracodawców obowiązku publikacji wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy – to główne założenie projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który Nowoczesna złoży w czwartek w Sejmie. Zdaniem projektodawców, zmiana ta sprawi, że kwestia wynagrodzeń przestanie być w Polsce tematem tabu.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez Nowoczesną nakłada na pracodawcę obowiązek informowania o wysokości proponowanego zasadniczego wynagrodzenia brutto w ogłoszeniach o pracę na danym stanowisku.

Projekt zakłada też, że w przypadku, w którym wskazuje się minimalną i maksymalną wysokość wynagrodzenia, w informacji o możliwości zatrudnienia umieszcza się wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji. Według projektu firmie, która nie będzie podawać tzw. widełek wynagrodzenia, będzie grozić kara grzywny.

Rewolucyjne rozwiązanie

Zdaniem posła Witolda Zembaczyńskiego, który kierował pracami nad projektem, zaproponowana przez Nowoczesną zmiana w Kodeksie pracy sprawi, że kwestia wynagrodzeń przestanie być w Polsce tematem tabu.

- To rewolucyjne rozwiązanie sprawi, że proces rekrutacji będzie transparentny, będzie o wiele prostszy do przeprowadzenia – podkreślił.

W ocenie Zembaczyńskiego nowelizacja przyniesie najwięcej korzyści pracownikom już na etapie poszukiwania pracy. - Każdy Polak będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chce pracować, gdzie chce robić swoją karierę i gdzie warto aplikować – stwierdził poseł.

Jasne reguły

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wskazała, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy pozwoli zniwelować lukę płacową ze względu na wiek, płeć, czy na miejsce zamieszkania. - Jasna informacja dotycząca widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę jest rzeczą oczekiwaną przez bardzo wielu Polaków, może ich zmotywować do zmiany pracy, może ich zachęcić do tego, żeby szukali pracy lepiej płatnej – oceniła.

- Zależy nam na tym, żeby osoby, które decydują się na zmianę pracy mogły wiedzieć, w jakich regułach grają i wiedzieć, jakiej płacy mogą się spodziewać na danym stanowisku – dodała Lubnauer.

Jawność w ogłoszeniach

W Polsce zdecydowana większość pracodawców nie ujawnia wysokości wynagrodzeń, kiedy szuka pracowników.

Badanie dla HRK Employer Branding wskazuje, że przed rokiem tylko około 19 proc. firm decydowało się ujawnić wysokość wynagrodzenia już w ogłoszeniu. To niewiele, ale i tak wielokrotnie więcej niż jeszcze cztery lata temu, kiedy było to zaledwie 3,5 proc. (szacunki ekspertów GoldenLine).

Zatrudniający nie robią tego, mimo że aż 86 proc. badanych w 2016 roku przez Ibris osób oczekiwało, że w ogłoszeniu znajdzie się taka informacja.

O tym, dlaczego tak się dzieje i jaki ma to wpływ na polską gospodarkę szeroko pisaliśmy w obszernym artykule w Magazynie TVN24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kamilaz3fh
To powinno być standardem, ludzie chcą wiedzieć ile mogą w danej pracy zarobić. Niech zobaczą, jak te widełki są przedstawione na portalu dla IT - No Fluff Jobs. Wszystko jasno i czytelnie, a nie wielkie tajemnice i enigmatyczność.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pogo
Jak nie widzę w ogłoszeniu widełek to w CV wpisuję swoje oczekiwania... I też nie jako widełki tylko jako tę wymarzoną kwotę. W ten sposób oszczędzam czas swój i pracodawcy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lolcat
powinna być podawana kwota netto, co mnie obchodzi brutto jak pracodawca odprowadza składki i zaliczki.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
Dużo osób traci niepotrzebny czas na rozmowach kwalifikacyjnych na interesujących stanowiskach, po czym otrzymuje zbyt niską do akceptacji ofertę wynagrodzenia (niższą niż dotychczasowa, która jest niesatysfakcjonująca).
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane