• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Rząd potrzebuje pieniędzy dla rolników. Budżet do nowelizacji

Rząd potrzebuje pieniędzy dla rolników. Budżet do nowelizacji
Foto: sxc.hu Foto: Nowelizacja ma pozwolić ma wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla producentów rolnych

Nowelizacja budżetu na 2016 rok zwiększa potrzeby pożyczkowe netto do 83,648 mld zł z 74,7 mld zł - napisano w uzasadnieniu do projektu noweli.

"Proponowana zmiana polega na zmniejszeniu kwoty planowanych dochodów budżetu środków europejskich z tytułu wspólnej polityki rolnej w 2016 r. o kwotę 8.971.000 tys. zł i zwiększeniu deficytu budżetu środków europejskich o tę samą kwotę, co pozwoli na zrealizowanie wyżej wspomnianego celu" - napisano.

Wzrost długu publicznego

Projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2016 ma umożliwić Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypłaty w roku bieżącym 70 proc. zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla producentów rolnych za 2016 r. w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).

Projektowana zmiana nie ma wpływu na deficyt sektora wg ESA2010, ale zwiększy dług maksymalnie o 9 mld zł.

"Ze względu na fakt, iż projektowana zmiana dotyczy wyłącznie deficytu środków europejskich, nie ma ona wpływu na deficyt sektora finansów publicznych wg ESA2010" - napisano.

"Natomiast efektem projektowanej zmiany będzie wzrost długu publicznego, maksymalnie o ok. 9 mld zł. Ostateczna kwota zwiększenia długu będzie zależeć od realizacji procesu finansowania potrzeb pożyczkowych i będącego jego wynikiem poziomu środków zgromadzonych na rachunkach budżetu państwa na koniec 2016 r." - dodano.

 

Premier Beata Szydło o projekcie budżetu na 2017 rok (25.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane