• rozwiń

Temat: Gospodarka

Nierówności w Polsce. Spadają różnice dochodowe, ale problemem są majątkowe

Nierówności w Polsce. Spadają różnice dochodowe, ale problemem są majątkowe
Foto: Shutterstock Foto: W Polsce w latach 2004-2013 obserwowano znaczące zmniejszenie nierówności dochodowych

W Polsce zmniejszają się nierówności społeczne, o czym mówi tzw. współczynnik Giniego. Niestety według badań Narodowego Banku Polskiego problemem są ciągle nierówności majątkowe - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.

- W Polsce poprawia się sytuacja jeśli chodzi o nierówności, ale mierzonych współczynnikiem Giniego. To taki współczynnik, który kształtuje się w przedziale od zera do stu procent i im jest wyższy, tym jest gorzej i nierówności są większe. Gdyby wynosił zero, okazałoby się, że wszyscy mamy po równo, ale takiej sytuacji oczywiście nie ma. Gdyby wynosił 100 proc. to by znaczyło, że całe bogactwo świata skupione jest w jednych rękach - wyjaśniła ekonomistka .

Transformacja

Jak dodała, Polska zalicza się najbardziej inkluzywnych krajów wśród gospodarek wschodzących, czyli dokonujących transformacji rynkowej. - Jesteśmy na trzeciej pozycji w tym rankingu. Wyprzedzają nas Litwa i Węgry - powiedziała.

Dlatego, jak podkreśla Mączyńska, że nie ma więc problemu nierówności dochodowych, bo on jest zbliżony do średniego poziomu UE.

- Polska, jako kraj na dorobku nie jest jeszcze tak doświadczona tym trendami, które występują w innych krajach, ale to nie znaczy, że jesteśmy od tych zagrożeń wolni. Wprost przeciwnie. Z pilotażowych badań NBP wynika, że niestety mamy do czynienia z narastaniem nierówności, ale majątkowych, chociaż współczynnik Giniego pokazuje, że nierówności dochodowe się zmniejszają - podsumowała.

W Polsce w latach 2004-2013 obserwowano znaczące zmniejszenie nierówności dochodowych i spadek współczynnika Giniego z 37,6 proc. do 30 proc. Wartość tzw. współczynnika Giniego w 2015 r. wyniosła 30,6.

Nierówności

Nierówności dochodowe występują w sytuacji, kiedy dochody uzyskiwanie przez poszczególne osoby, gospodarstwa domowe lub grupy społeczne nie są jednakowe. Oznacza to, że pewne gospodarstwa domowe dysponują większymi dochodami niż pozostałe, a w konsekwencji mogą w większym stopniu korzystać z wytwarzanych w gospodarce dóbr i usług.

Nierówności dochodów mogą wynikać m.in. ze zróżnicowania w wydajności pracy, wykształcenia, stażu i czasu pracy oraz zajmowanego stanowiska. Z kolei z nierównościami majątkowymi mamy do czynienia, kiedy coraz mniejsza liczba osób gromadzi coraz większy majątek ulokowany np. w nieruchomościach.

Jak nierówności wpływają na społeczeństwo? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zosia I
Nie chcę nikogo straszyć, ale Biblia pisze, że zgromadzili swoje skarby w dniach, które się mają ku końcowi i , że utuczyli serca swoje na dzień uboju. A w innym miejscu pisze, że Wielkie Miasto, odszyfrowane jako Rzym, spłonie.Jestem przerażona !
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
CzyżbyObiektywny
Ten współczynnik to żaden wyznacznik, czytany jako oderwany od innych danych, bo według niego jeżeli każdy Polak będzie zarabiał 5 EURO miesięcznie to było by rawie idealnie:)
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Marek 2
A ty odróżniasz pojęcie "bogactwo" od pojęcia "nierówność"? O tej drugiej mówimy. To, ze żaden jeden współczynnik nie przedstawia tego co przedstawiają inne, to banał.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane