• rozwiń
  • WIG20 2341.01 +1.03%
  • WIG30 2695.38 +1.06%
  • WIG 60449.66 +1.00%
  • sWIG80 11680.04 +0.21%
  • mWIG40 4114.21 +0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:44

Dostosuj

Przegląd prasy: Nie płacisz podatków lub mandatów? Trafisz na czarną listę

Przegląd prasy: Nie płacisz podatków lub mandatów? Trafisz na czarną listę
Foto: Shutterstock Foto: Ministerstwa chcą, by lista dłużników podatkowych została uruchomiona z początkiem 2018 roku

Każdy, kto nie zapłaci podatków, składek na ZUS, cła albo mandatów czy grzywien na kwotę powyżej 5 tys. zł trafi na czarną listę dłużników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Resorty finansów i rozwoju, które wspólnie przygotowały projekt w tej sprawie, utrzymują, że zależy im na poprawie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Lista dłużników podatkowych ma zostać uruchomiona z początkiem 2018 roku.

Utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych zakłada projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nad którym prace niebawem rozpocznie rząd. Pomysł został już zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów - informuje "DGP". Na czarną listę trafi 240 tys. podmiotów, które są winne państwu łącznie 90 mld zł.

Dane w internecie

Będzie ona pełnić podobną funkcję, co rejestry dłużników prowadzone przez biura informacji gospodarczej. "Ryzyko publicznego napiętnowania (dane będą dostępne w internecie) ma skłaniać nierzetelnych podatników do szybszego regulowania zobowiązań" - czytamy w gazecie.

Resorty finansów i rozwoju, które wspólnie przygotowały projekt, utrzymują, że zależy im na poprawie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Wysoki próg zaległości (5 tys. zł, podczas gdy w BIG-ach jest to 500 zł dla firm i 200 zł dla osób fizycznych) spowoduje, że w praktyce ujawniane będą przede wszystkim zaległości przedsiębiorców.

Obecna wersja projektu jest bardziej zachowawcza niż ta przygotowana przez rząd PO–PSL. Tam próg wynosił 500 zł, co wzbudzało liczne kontrowersje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane