• rozwiń

Temat: Gospodarka

Nowa minister finansów o euro w Polsce i obniżce stawek VAT. "Prace nie są prowadzone"

Teresa Czerwińska ministrem finansów Odtwórz: Teresa Czerwińska ministrem finansów
Teresa Czerwińska ministrem finansów "Źródło: tvn24"

Polacy nie mogą obecnie liczyć na powrót stawki podatku VAT z 23 do 22 procent. - Na razie takie prace nie są prowadzone - powiedziała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister finansów Teresa Czerwińska. Przyznała też, że wprowadzenie euro ma zalety i wady, jednak "nie powinniśmy się zbyt łatwo wyzbywać mechanizmu prowadzenia własnej polityki monetarnej".

Teresa Czerwińska, nowa szefowa resortu finansów, w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" powiedziała, że deficyt budżetowy za 2017 rok będzie niższy niż 30 mld zł, choć na razie jest za wcześnie spekulować o ile. Dokładna kwota będzie znana pod koniec marca.

Lepsza ściągalność

Nowa minister finansów odnosząc się do budżetu na ten rok oceniła, że poprawa ściągalności podatków, czy lepsza koniunktura gospodarcza mogą spowodować, że pojawią się pewne "pozytywne zaskoczenia".

- Przewidujemy wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. Konsensus rynkowy przewiduje wyższy, na poziomie 4 proc. Rynek ocenia wiec, że jest pewien potencjał do pozytywnych zaskoczeń - dodała.

Czerwińska pytana przez "Rz", czy można liczyć na obniżkę stawki podatku VAT z 23 do 22 proc. - zgodnie z obietnicą wyborczą PiS - poinformowała, że na razie takie prace nie są prowadzone.

Minister była także pytana, czy Polska powinna przystąpić do przeglądu kryteriów, które powinniśmy spełnić, by móc przyjąć euro. Czerwińska zauważyła, że wprowadzenie wspólnotowej waluty ma zalety i wady.

- Nie powinniśmy się więc zbyt łatwo wyzbywać mechanizmu prowadzenia własnej, elastycznej polityki monetarnej, który jest przydatny w momencie różnego typu szoków, czy stresów zewnętrznych - tłumaczyła.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Szefowa resortu finansów poinformowała, że dobiegają końca prace nad taką formułą PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych, która rozwinie "polski rynek kapitałowy". - Już wkrótce przekażemy ustawę do Sejmu - zapowiedziała.

Czerwińska poinformowała też, że resortowi znane są problemy podatników związane z interpretacją przepisów. - Pewną odpowiedzią będzie powołanie rzecznika praw podatnika, ale jest za wcześnie na podawanie szczegółów - powiedziała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane