• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Bank centralny zwiększa rezerwy: papiery, lokaty, złoto

Bank centralny zwiększa rezerwy: papiery, lokaty, złoto
Foto: TVN BiŚ Foto: W końcu sierpnia br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 98,7 mld euro

W końcu sierpnia br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez Narodowy Bank Polski, wynosiły 98,7 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 110 mld dol. - poinformował w komunikacie NBP.

Zgodnie z komunikatem poziom rezerw na koniec sierpnia br. był o 0,5 mld euro wyższy niż miesiąc wcześniej. Podwyższył się również stan rezerw wyrażony w dolarach - o 1 mld dol.

Zarządzanie rezerwami

Bank centralny podał, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - wyjaśniono.

 

Zobacz rozmowę z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS o polskiej gospodarce (12.08.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane