• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

O kredyt coraz trudniej. NBP: banki zaostrzyły kryteria

O kredyt coraz trudniej. NBP: banki zaostrzyły kryteria
Foto: Shutterstock Foto: Bank pieniądze

W pierwszym kwartale 2016 roku banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów, zwłaszcza kredytów mieszkaniowych, a jednocześnie zwiększył się popyt na kredyty mieszkaniowe - wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP ankiety o sytuacji na rynku kredytowym.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację "Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych".

Nowa polityka kredytowa

Zostały w niej omówione zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w I kwartale 2016 r. oraz przewidywania na II kwartał. Informacje te zostały zestawione na podstawie ankiety, którą – na przełomie marca i kwietnia 2016 r. – wypełniło 25 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86 proc. - informuje NBP w komunikacie.

Bank centralny podaje m.in., że w I kwartale 2016 r. ankietowane banki nie zmieniły istotnie kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i jednocześnie kontynuowały zaostrzanie warunków udzielania kredytów, podnosząc marżę kredytową i pozaodsetkowe koszty kredytu. - Zaostrzenie polityki kredytowej banki uzasadniały głównie bieżącą lub oczekiwaną sytuacją kapitałową oraz ryzykiem związanym z sytuacją największych kredytobiorców - głosi komunikat.

Mniejszy popyt

Według NBP w I kwartale 2016 r. banki zaobserwowały też spadek popytu zgłaszanego ze strony dużych przedsiębiorstw oraz wzrost – ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. "W II kwartale 2016 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw i brak zmian w segmencie dużych przedsiębiorstw. W opinii ankietowanych banków wzrost popytu zgłaszanego ze strony przedsiębiorstw będzie zauważalny jedynie w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw" - czytamy w komunikacie.

Poza tym, dodaje bank centralny, w I kwartale 2016 r. banki istotnie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych - podwyższyły marże kredytowe, zaostrzyły wymagania dotyczące posiadanych zabezpieczeń oraz zwiększyły wymagany wkład własny kredytobiorcy. "Do głównych przyczyn zaostrzenia polityki kredytowej banki zaliczyły wejście w życie zapisów Rekomendacji S odnośnie do minimalnej wysokości wkładu własnego oraz zalecenie KNF dotyczące szacowania zdolności kredytowej" - głosi komunikat.

Drugi kwartał z rzędu banki odczuły też wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, który kształtował się znacznie powyżej oczekiwań z końca 2015 r. - dodaje NBP. "Do głównych przyczyn wzrostu popytu banki zaliczyły obawy kredytobiorców dotyczące wyczerpania puli środków przeznaczonych na dopłaty do kredytów w ramach programu +Mieszkanie dla Młodych+. W II kwartale 2016 r. banki zapowiadają kontynuację istotnego zaostrzania polityki kredytowej, a pojedyncze banki przewidują spadek popytu na te kredyty" - czytamy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jaku5
Polacy wreszcie poznali się na banksterach i na tym co wyczyniają w naszym kraju. Wiedzą już, że wiązanie się z nimi wieloletnim kredytem to jak kula u nogi. Nawet szef NBP powiedział, że branie kredytu w banku w Polsce to jest gra w kasynie i jak tam wchodzisz to nigdy nie wiesz ile stracisz.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Weobelek25
To jest kontynuacja znanej nam polityki !!! Polska nie jest krajem dla młodych Polaków, którzy się obecnie "dorabiają" !!! Kredyty dla tych co mają 500+, a reszta niech szuka "szczęścia" na zachodzie !!! Co będzie jak się skończy te 500+ ??? bo wysoki kredyt wraz z odsetkami na pewno zostanie !!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JMatthew
Polacy powinni wyjeżdżać za pracą, póki jeszcze się da. Niedługo zaleje Europę tańsza siła robocza i skończy się wakacyjne dorabianie i nie tylko.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane