• rozwiń

Droższe samochody i kredyty. Nie wszyscy Amerykanie cieszą się z historycznej decyzji Fed

Marcin Wrona o nastrojach Amerykanów po decyzji Fed Odtwórz: Marcin Wrona o nastrojach Amerykanów po decyzji Fed
Foto: EPA/JUSTIN LANE | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Nie wszyscy Amerykanie są zadowoleni z decyzji Fed | Video: Marcin Wrona o nastrojach Amerykanów po decyzji Fed

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny USA (Fed) podniósł w środę stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, do poziomu 0,25-0,50 proc. Jak tłumaczyła szefowa Fed Janet Yellen ta decyzja "odzwierciedla, że gospodarka amerykańska będzie się dalej umacniać". Zwykli Amerykanie nie podchodzą jednak do niej z entuzjazmem.

Jak mówi Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w USA, na decyzję o podwyższeniu przez Fed stóp procentowych wszyscy bardzo długo czekali (to pierwsza podwyżka od 2006 roku). - Indeks Dow Jones wzrósł po ogłoszeniu tej decyzji o 224 pkt. To jest ciekawe, bowiem giełda nie lubi, kiedy stopy procentowe są podnoszone, bo wówczas pieniądz staje się droższy - zaznacza Wrona.

Jedni się cieszą...

Jak dodaje, decyzja amerykańskiego banku centralnego ucieszyła amerykańskie rynki finansowe. - Oznacza ona, iż Fed uwierzył wreszcie w to, że recesja się kończy. Fed przedstawił prognozy na 2016 rok i ona też jest optymistyczna. Gospodarka będzie się rozwijać, wzrost ma wynieść 2,5 proc. Spadać będzie też bezrobocie, Fed szacuje, że do poziomu 4,7 proc. To jest istotny spadek. Z punktu widzenia rynków finansowych bardzo ważny jest też wzrost inflacji. Ona nie rośnie od bardzo długiego czasu, tymczasem przewiduje się, że w przyszłym roku będzie następował wzrost cen, co też będzie napędzać gospodarkę - podkreśla.

... a drudzy martwią

Amerykanie oczywiście nie cieszą się z tego, że stopy procentowe poszły w górę. - Uderzy to w rynek samochodowy, który przy stopach procentowych bliskich zeru odnotowywał rekordowe sprzedaże samochodów. Podwyżka stóp sprawi, że ceny samochodów wzrosną, sprzedaż będzie spadać. Drożeć będą też kredyty - tłumaczy Wrona.

Jakie są konsekwencje decyzji Fed?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane