• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Nie pracuje na zysk, ale zarobił krocie. Bank centralny zdradza szczegóły

Premier: dane GUS potwierdzają, że "gospodarka plus" jest faktem Odtwórz: Premier: dane GUS potwierdzają, że "gospodarka plus" jest faktem
Premier: dane GUS potwierdzają, że "gospodarka plus" jest faktem "Źródło: tvn24"

Narodowy Bank Polski zarobił w ubiegłym roku ponad dziewięć miliardów złotych, a czego 95 procent przekazał do budżetu - podał bank w sprawozdaniu finansowym za 2016 rok. Jednocześnie poinformowano, że zakończono niektóre inwestycje.

Wynik finansowy NBP za 2016 rok, jak wynika ze sprawozdania, wyniósł niemal 9 mld 201 mln zł.

Zgodnie z ustawą, zysk ten podlega podziałowi na odpis na fundusz rezerwowy NBP (5 proc. ) oraz wpłatę do budżetu państwa (95 proc.) - w tym roku 8 mld 741 mln  zł.

Rekordowa dywidenda

Już po posiedzeniu RPP na początku kwietnia prezes NBP Adam Glapiński przyznał, że zysk NBP za 2016 rok wyniósł ponad 9 mld zł. - Bardzo dobry, najwyższy chyba w historii wynik - powiedział Glapiński, zaznaczając, że bank centralny nie pracuje na wynik finansowy.

- Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa - stwierdził zaznaczając, że wiele zależy od kursu walutowego.

- Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu przede wszystkim - wyjaśnił.

Informację o tym, że w 2017 r. NBP może przekazać rekordowo wysoką dywidendę do budżetu, czyli wyższą niż 8,6 mld zł osiągnięte w 2011 r., podał już w grudniu ub. roku "Puls Biznesu".

Pytany wtedy o komentarz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że zysk z NBP przekazany budżetowi obniży potrzeby pożyczkowe państwa, ale nie wpłynie na poziom deficytu sektora finansów publicznych liczony według metodologii.

Inwestycje w walutach

W sprawozdaniu poinformowano także, że w 2016 roku NBP zakończył niektóre inwestycje w rządowe papiery wartościowe w walutach krajów rozwijających się. Jak podano chodzi reala brazylijskiego i peso meksykańskie.

Jednocześnie, bank centralny wzmocnił inwestycje dotyczące dolara amerykańskiego, utrzymał inwestowanie w funta brytyjskiego i dolara nowozelandzkiego. Ponadto w 2016 roku ograniczony został udział euro, dolara australijskiego i korony norweskiej w strukturze walutowej benchmarku strategicznego. Określa on waluty i klasy aktywów, w które można inwestować, a także wyznacza do tego limity.

NBP w 2016 roku utrzymywał inwestycje w dolara amerykańskiego - benchmark określił dla tej waluty na 44 proc. proc., a w 2015 roku było to 39 proc. Udział inwestycji w euro spadł z 29 procent w 2015 roku do 27 procent. Inwestycje w funtach utrzymano bez zmian (12 proc.). benchmark dla dolara australijskiego wyniósł 8 procent (10 proc. w 2015 roku), 6 procent dla norweskiej korony (7 proc. w 2015 roku) i 3 procent dla dolara nowozelandzkiego.

Rezerwy złota

Na początku kwietnia informowaliśmy, że NBP ma również jedne z największych rezerw złota w Europie. Ministerstwo Finansów poinformowało, że przychody z tego tytułu wyniosły 29,8 mln złotych.

Co ważne, większość zasobu złota przechowywana jest w skarbcu Bank of England (BoE), a pozostała część w skarbcu w Polsce. Przynajmniej na razie nie zmieni także tego Brexit. "Narodowy Bank Polski aktualnie nie planuje zmiany miejsca przechowywania złota, natomiast monitoruje potencjalny wpływ Brexitu na międzynarodowe rynki finansowe, w tym londyński rynek złota" - mogliśmy przeczytać w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl przez przedstawicieli banku centralnego.

W skład rezerw dewizowych NBP wchodzi około 103 tony złota.

Biorąc pod uwagę zasób posiadanego złota NBP zajmuje 33. miejsce pośród banków centralnych, a 15. wśród europejskich banków centralnych, wyprzedzając prawie wszystkie kraje regionu (z wyjątkiem Rumunii, która posiada niespełna tonę złota więcej). Największy zasób kruszcu znajduje się w posiadaniu USA, Niemiec, Włoch i Francji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane