• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Polski bank centralny zarobił krocie. Złoto zostawia w Londynie

Izba Gmin przyjęła poprawkę, która odkłada poparcie parlamentarzystów dla porozumienia z UE Odtwórz: Izba Gmin przyjęła poprawkę, która odkłada poparcie parlamentarzystów dla porozumienia z UE
Izba Gmin przyjęła poprawkę, która odkłada poparcie parlamentarzystów dla porozumienia z UE "Źródło: Reuters"

Takiego zysku Narodowy Bank Polski jeszcze nie miał. Za 2016 rok sięgnie on aż 9 miliardów złotych. Polski bank ma jedne z największych rezerw złota w regionie, które w większości trzyma w Bank of England. Jak dowiedział się tvn24bis.pl, bank nie ma obecnie planów przeniesienia kruszcu, "natomiast monitoruje potencjalny wpływ Brexitu ".

Prezes NBP Adam Glapiński zaznaczył, że bank nie pracuje na wynik finansowy.

- Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa (...). Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu (walutowego - red.) przede wszystkim - wyjaśnił.

Do tej pory dla Narodowego Banku Polskiego najlepszy był 2011 rok, kiedy zysk sięgnął 8,6 mld złotych. W 2015 roku było to 8,28 mld złotych i zgodnie z ustawą 95 proc. tej kwoty zostało przekazane do budżetu państwa.

Teraz bank centralny zanotował rekordowy zysk w wysokości 9 mld złotych.

Inwestycje w złoto

NBP trzyma na rynkach finansowych m.in. w złoto. Pod koniec marca Ministerstwo Finansów poinformowało, że przychody z tego tytułu wyniosły 29,8 mln złotych.

Co ważne, większość zasobu złota przechowywana jest w skarbcu Bank of England (BoE), a pozostała część w skarbcu NBP. Jak to się zmieni po Brexicie?

Postanowiliśmy zapytać Narodowy Bank Centralny o przyszłość sztabek.

"Narodowy Bank Polski aktualnie nie planuje zmiany miejsca przechowywania złota, natomiast monitoruje potencjalny wpływ Brexitu na międzynarodowe rynki finansowe, w tym londyński rynek złota" - możemy przeczytać w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Dodano, że "utrzymywanie zasobów złota w Bank of England stanowi konsekwencję roli rezerw dewizowych oraz strategii zarządzania złotem. Ponieważ Londyn stanowi główne centrum obrotu tym kruszcem, utrzymywanie zasobu złota w BoE zwiększa elastyczność zarządzania jego zasobami, warunkuje szybkie, pozbawione ograniczeń logistycznych wykorzystanie w warunkach kryzysowych, w tym przykładowo jako zabezpieczenie ewentualnych zobowiązań finansowych".

Duże rezerwy

W skład rezerw dewizowych NBP wchodzi ok. 103 tony złota. Biorąc pod uwagę zasób posiadanego złota NBP zajmuje 33. miejsce pośród banków centralnych, a 15. wśród europejskich banków centralnych, wyprzedzając prawie wszystkie kraje regionu (z wyjątkiem Rumunii, która posiada niespełna tonę złota więcej). Ze względu na uwarunkowania historyczne, w szczególności rolę w systemie waluty złotej, największy zasób kruszcu znajduje się w posiadaniu USA, Niemiec, Włoch i Francji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zadrug_slave
Anglicy już raz zajęli się Polskim złotem, którym w dużej części musieliśmy zapłacić za to, że nasze siły zbrojne w obronie wielkiej brytani ponosili ofiary. Za zatopienie ORP Orła i śmierć jego załogi też z tego złota płaciliśmy (wsparcie dla rodzin?)!
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mr magic
JUż jedno złoto polskie jest w Anglii to z czasów II wojny światowej
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mumrok
hahaha .. na złocie zarobili krocie .... Teraz wiadomo dlaczego uwalili Amber Gold??? Bo zwykli ciułacze nie mogą za bardzo wzbogacać się bez zgody tych "uprzywilejowanych" .. Rządy nad tym czuwają......
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane