• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gigantyczne różnice w emeryturach. Groszowe świadczenia kłopotem dla ZUS

Rzecznik ZUS: Dłuższa praca to większa emerytura Odtwórz: Rzecznik ZUS: Dłuższa praca to większa emerytura
Rzecznik ZUS: Dłuższa praca to większa emerytura "Źródło: TVN24 BiS"

Zaledwie 10 groszy wynosi emerytura wypłacana przez odział ZUS w Rybniku. Pobiera ją 63-letnia kobieta. Najwyższa wypłacana w województwie śląskim emerytura wynosi natomiast ponad 15 tys. zł brutto. Pobiera ją mężczyzna, który przestał pracować w wieku 77 lat.

Informację o najniższych i najwyższych emeryturach wypłacanych przez sześć oddziałów ZUS, zlokalizowanych w województwie śląskim, przekazała w środę regionalna rzeczniczka ZUS Aldona Węgrzynowicz.

Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wynosi 1 tys. zł. Niższe, nawet "groszowe" emerytury, mogą być jednak wypłacane, jeśli nie zostały spełnione ustawowe kryteria uprawniające do świadczenia minimalnego, czyli np. brak jest wymaganego okresu opłacania składek (20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn).

Niskie emerytury

Kobieta, której emerytura wynosi 10 groszy, nie ma ustalonego kapitału początkowego, ponieważ nie udowodniła żadnych okresów składkowych przed 1999 rokiem.

Podlegała wprawdzie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej - okres rejestracji od 2010 do 2016 roku, ale nie dopełniła tego obowiązku. Przebieg ubezpieczenia za okres opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne wynosi w jej przypadku jedynie cztery dni.

Kolejną najniższą emeryturę - 1,08 zł netto - otrzymuje kobieta urodzona w 1952 roku. Oddział ZUS w Zabrzu nie ustalił dla niej wartości kapitału początkowego, ponieważ nie pracowała przed 1 stycznia 1999 roku. Na indywidualnym koncie emerytalnym odnotowano jedynie krótki okres opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - od lutego do lipca 2007 roku. Do dnia przyznania emerytury powszechnej, tj. do 1 marca 2006 roku, kobieta nie podjęła zatrudnienia oraz nie miała opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne przez Powiatowy Urząd Pracy czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Oddział ZUS w Chorzowie wypłaca z kolei emeryturę w wysokości 1,75 zł. Pobiera ją kobieta, która na przestrzeni całego swojego życia udokumentowała jedynie niecały miesiąc pracy na umowę zlecenie i niecały miesiąc pobierania stypendium, od którego odprowadzono składki na ubezpieczenie społeczne.

Jak przyznaje Aldona Węgrzynowicz, tak niskie emerytury stanowią problem organizacyjny, bo wysyłanie ich co miesiąc może być nieopłacalne, ale co do zasady świadczenie emerytalne powinno być wypłacane co miesiąc. - W takich sytuacjach kontaktujemy się z taką osobą i ustalamy z nią indywidualnie formę wypłaty - wyjaśniła.

Najwyższe świadczenia

Najwyższą emeryturę w województwie śląskim - ponad 15 tys. zł brutto - otrzymuje obecnie z oddziału ZUS w Chorzowie mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 77 lat. Wpływ na wysokość jego emerytury mają: wysoki kapitał początkowy oraz bardzo wysokie składki na ubezpieczenie społeczne po 1998 r. Łączny staż mężczyzny wynosi ponad 52 lata okresów składkowych i 4 lata okresów nieskładkowych.

Drugą co do wysokości emeryturę w województwie - ponad 13 tys. zł brutto - otrzymuje mężczyzna urodzony w 1938 r. Mężczyzna udokumentował ponad 56-letni okres podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Ustalona wysokość emerytury wynika z wartości kapitału początkowego, który został ustalony na dzień 1 stycznia 1999 roku oraz wartości zgromadzonych składek na indywidualnym koncie emerytalnym z uwzględnieniem waloryzacji.

Za nim plasuje się emeryt podlegający ZUS w Bielsku-Białej ze świadczeniem w wysokości ponad 11 tys. zł brutto. Pan urodzony przed 1949 rokiem pobiera emeryturę obliczoną według zreformowanych zasad, ma ponad 55 lat stażu pracy i wysoką podstawę wymiaru składek.

Przyczyny różnic

Wszystkie podane przez rzeczniczkę przykłady najniższych w województwie emerytur to świadczenia wypłacane kobietom, z kolei najwyższe - mężczyznom.

- Na to, że kobiety mają niższe emerytury, składa się kilka przyczyn - krótszy czas pracy, przewidywany dłuższy okres życia, który jest brany pod uwagę przy wyliczaniu wysokości emerytury, częstsze przerwy w pracy, np. z powodu urlopów wychowawczych oraz fakt, że kobiety generalnie zarabiają w Polsce mniej - powiedziała Aldona Węgrzynowicz.

- Wiem jednak, że w jednym z województw to kobieta pobiera najwyższą emeryturę, sięgającą 20 tys. zł. Pani pracowała w sektorze bankowym, a świadczenie zaczęła pobierać dopiero po 80. roku życia - dodała rzeczniczka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Syrycjusz
Kobiety często zajmowały się domem i wychowywaniem dzieci. Jak mąż dobrze zarabiał, to po co miały pracować. Przecież nie żyje za 10 gr miesięcznie. Na pewno ma tzw. emeryturę po mężu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
junior60
Czyli wg PIS-u aby mieć większą emeryturę mam pracować do końca życia,ale kiedy wydawać pieniądze z emerytury.W takim wieku to będę chory słaby to wydam na leki i lekarzy.Może mi czasu starczy aby się do takowego lekarza dostać.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
juna83
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Darth2vids
Jak masz mozliwosc pobierania emerytury z zagranicy to nie pobieraj jej w Polsce. ZUS zezre ci tyle ze z kilku tysiecy zostanie ci tylko 800 zlotych.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane