• rozwiń
  • WIG20 2359.02 +0.31%
  • WIG30 2713.20 +0.30%
  • WIG 60976.51 +0.31%
  • sWIG80 12070.70 +0.28%
  • mWIG40 4279.59 +0.32%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Sankcje im niestraszne. Najbogatsi Rosjanie najszybsi w pomnażaniu majątku

Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost" Odtwórz: Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"
Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost" "Źródło: tvn24bis"

Nastroje wśród zwykłych Rosjan może pogarszać inflacja, która wpływa na ich siłę nabywczą, ale majątek najbogatszych ludzi w tym kraju rośnie szybciej niż wśród innej nacji na świecie - zauważa Bloomberg.

Majątek dziesięciu najbogatszych Rosjan wzrósł w tym roku o 10,8 procent - wynika z Bloomberg Billionaires Index.

Za nimi plasują się miliarderzy ze Stanów Zjednoczonych, których majątek urósł o 7,5 proc. Podium zamyka finansowa elita z Wielkiej Brytanii z 3,4 proc. wzrostem i to mimo trudnych negocjacji związanych z brexitem i pogarszających się stosunków z Moskwą.

Pomagają ceny ropy

Najszybciej bogacącymi się Rosjanami są Leonid Mikhelson, Giennadij Timczenko i Wagit Alekperow, giganci z branży energetycznej. Wzrost majątku zawdzięczają rosnącym cenom ropy naftowej.

Mikhelson i Timczenko kontrolują Novatek, czyli największego niepaństwowego producenta gazu. Alekperow jest prezesem i największym udziałowcem Lukoil, który produkuje około 2 proc. światowej ropy naftowej.

Przypomnijmy, że najnowsze sankcje USA wobec Rosji zostały wprowadzone w drugiej połowie września. Obecnie na liście amerykańskich sankcji znajduje się 72 obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym wielu oligarchów zawdzięczających swoje fortuny bezpośredniemu poparciu prezydenta Władimira Putina, a także wiele rosyjskich firm.

Spadki

Na drugim biegunie zestawienia Bloomberga znaleźli się Chińczycy. 10 najbogatszych osób w Państwie Środka straciło w tym roku 27 proc., głównie z powodu spadku notowań spółek z branż technologicznej i nieruchomości.

Majątek najbogatszych Niemców zmalał o 14,8 proc, a miliarderzy z Hongkongu stracili 13,4 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane