• rozwiń

Temat: Praca

Chcesz dużo zarabiać? Ruszył nabór do stresującej, ale wysoko płatnej pracy

"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobki Odtwórz: "Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobki
"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobki "Źródło: TVN24 BiS"

Do 30 kwietnia chętni na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mogą zgłaszać swoje aplikacje. Od kandydatów wymaga się szybkości w podejmowaniu decyzji, ponadprzeciętnej spostrzegawczości oraz radzenia sobie ze stresem. Po ukończeniu kursu kontrolerzy mogą liczyć na pensję sięgającą ośmiu tysięcy złotych.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, instytucja, która jako jedyna w Polsce zarządza ruchem lotniczym na naszym niebie, ogłosiła kolejny nabór kandydatów w konkursie na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego. Wszyscy chętni do końca kwietnia mają czas na złożenie swoich aplikacji.

Jakie wymagania?

Od kandydatów wymaga się m.in. szybkości i odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji, ponadprzeciętnej spostrzegawczości i dobrej orientacji w przestrzeni, refleksu, radzenia sobie ze stresem, współpracy w zespole, a także bardzo dobrej znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie oraz dobrego stanu zdrowia.

"Kurs na Kontrolera Ruchu Lotniczego to wieloetapowe szkolenie teoretyczne i praktyczne, w trakcie którego każdy kolejny etap zdobywania wiedzy i umiejętności kończy się egzaminem. Obecnie szkolenie prowadzone jest według nowych, znacznie zmodernizowanych programów i planów szkolenia w jednostkach, lepiej dostosowanych do środowiska pracy kontrolerów ruchu lotniczego" - podkreśla PAŻP.

Przyszli kontrolerzy swoją naukę rozpoczną w drugim kwartale tego roku. Czas szkolenia do uzyskania licencji to około 20-22 miesiące. Miejscem pracy będzie Warszawa.

Kurs podstawowy

Ponadto w PAŻP ruszył kurs podstawowy kandydatów na kontrolera ruchu lotniczego. Zajęcia teoretyczne rozpoczęło właśnie 20 kandydatów przyjętych podczas poprzedniego naboru. Kurs podstawowy otwiera drogę do uzyskania licencji kontrolera ruchu lotniczego.

Jak informuje Agencja, kandydaci ci przeszli nabór przeprowadzony zgodnie z opracowanym w PAŻP długoletnim planem szkoleń na lata 2015–2019. Odbywać się one będą w Ośrodku Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie.

Aktualnie w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w ramach szkolenia wstępnego, uczy się 54 kandydatów wyłonionych w poprzednich naborach. Ponadto do uzyskania licencji kontrolera ruchu lotniczego przygotowuje się 69 praktykantów-kontrolerów posiadających licencję studencką S-ATCL.

Dobra pensja

W całej Polsce, na wszystkich lotniskach, gdzie obsługę zapewnia PAŻP, pracuje obecnie ponad 500 kontrolerów ruchu lotniczego.

W polskiej przestrzeni powietrznej obecnie wykonywanych jest rocznie ok. 700 tys. operacji, czyli startów i lądowań samolotów na polskich lotniskach pasażerskich. Według prognoz, w najbliższych latach liczba tych operacji wzrośnie do prawie półtora miliona rocznie.

Płaca kontrolera jest zależna od ruchu i organu kontroli, a także od miejsca wykonywania pracy - inaczej zarabia kontroler w Zielonej Górze, a inaczej w Warszawie, gdzie ruch jest większy.

Polska goni zachód. Średnie miesięczne zarobki w Europie. Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Yaspi
Czy jest jakiś limit wieku? Mój 80-letni sąsiad chce spróbować, emerytury po prawie 50 latach pracy nie wystarcza mu na nic więc wpadł na taki pomysł :)
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tom2013
8 tys.PLN dla kontrolera ruchu lotniczego??? To jakaś kpina!!! Dla sprzątaczki na wierzy to, może dobra pesja , ale nie dla kontrolera ruchu, który decyduje o życiu i smierci wielu ludzi!!!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Expers
To bardzo ciężka, ale zarazem interesująca praca. Tylko ta informacja o zarobkach - tam zarabia się dużo ponad 20 tysięcy złotych, a nie osiem...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
NeutronStar
Temat smierdzi coś. Już trzeci raz w ciagu roku mają nabór.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
adam_z_daleka
NeutronStar : Nie ma co spiskować. Kolejny nabór wynika z dużego zapotrzebowania przy ogromnych wymaganiach co do psychicznych predyspozycji. To te zdolności, których nie da się nauczyć, więc jedynie wielokrotny nabór pozwala wyłuskać tych kandydatów.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane