• rozwiń

List polecony odbierzesz bez dowodu

mDokumenty testowane w czterech miastach Odtwórz: mDokumenty testowane w czterech miastach
mDokumenty testowane w czterech miastach "Źródło: tvn24"

Od najbliższego wtorku do odebrania listu poleconego na poczcie nie będzie już potrzebny dowód osobisty - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Do potwierdzenia tożsamości wystarczy smartfon z bezpłatną aplikacją mObywatel.

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość.

mTożsamość to usługa w tej aplikacji, która zastępuje dokument ze zdjęciem np. na siłowni, w wypożyczalni, a wkrótce - także w urzędach pocztowych. Korzysta ona z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona. 

- Z badań wynika, że dowodem osobistym najczęściej posługujemy się na poczcie, stąd uważamy, że ta usługa będzie przydatna - podkreślił Zagórski. Resort cyfryzacji wskazuje jednak przy tym, że generalnie mTożsamość nie jest dowodem osobistym i nie zastępuje go we wszystkich sytuacjach.

Następne dokumenty w kolejce

Oprócz mTożsamości aplikacja mObywatel zawiera również mLegitymacje szkolne, które są honorowane przez PKP. Według zapowiedzi Marka Zagórskiego, pod koniec kwietnia powinny się w niej również pojawić dowód rejestracyjny pojazdu i informacja o ubezpieczeniu OC.

- Dziś nie trzeba już ze sobą wozić tych dokumentów, natomiast mogą się one przydać. Gdy będzie możliwe jeżdżenie bez prawa jazdy, do tego pakietu dołączymy prawo jazdy. Na razie tego nie robimy, żeby nie wprowadzać kierowców w błąd - mówił szef MC. Jak dodał, "w kolejce" jest także legitymacja studencka i e-recepty.

- mTożsamość i mObywatela adresujemy przede wszystkim do młodych ludzi, którzy - jak również pokazują badania - w przeważającej większości korzystają z internetu tylko za pomocą smartfona i w ogóle nie mają komputerów stacjonarnych. Dzisiaj nastolatki, podobnie jak większość dorosłych, mogą zapomnieć portfela czy kluczy do mieszkania, ale nie telefonu. Kolejne projektowane przez MC aplikacje będą szły właśnie w tym kierunku: większość funkcji dostępnych obecnie np. na ePUAPie będziemy przenosić na smarftony - powiedział Marek Zagórski.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, można ją pobrać m.in. z Google Play oraz App Store. By ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Michał800
"mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość".
Zapomnieli dodać, że gromadzi też informacje o lokalizacji, Identyfikator urządzenia i informacje o połączeniu, dostęp do telefonu, kontaktów, aparatu, bluetooth, pełny dostęp do sieci.
Powodzenia.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
rychelie77
nic co nowoczesne nie jest mi obce, ale trzeba zachować w tym wypadku wstrzemięźliwość i z takich udogodnień zrezygnować dla spokoju głowy..
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane