• rozwiń

Uszczelnienie podatku VAT "zarobi" na 500 plus. Morawiecki pokazuje wyniki

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT Odtwórz: Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT
Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT "Źródło: tvn24"

W tym roku będzie możliwe uszczelnienie VAT na około 20 miliardów złotych, czyli tyle, ile kosztuje Program 500 plus - mówił w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że służby skarbowe "przywróciły powagę państwu".

Wicepremier Morawiecki oraz m.in. szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś wzięli udział w konferencji prasowej "Skuteczność służb MF kluczem do redukcji luki VAT", na terenie przejścia granicznego Świecko - Frankfurt.

500 plus za uszczelnienie

„Sytuacja budżetowa po siedmiu miesiącach 2017 r. jest bardzo dobra. Pierwszy raz w 28-letniej historii transformacji mamy tak wysoką nadwyżkę budżetową. Dobry stan naszej kasy państwowej nie jest dziełem przypadku, ale efektem wielkiej determinacji służb podległych Ministerstwu Finansów w uszczelnianiu systemu podatkowego" – powiedział Morawiecki cytowany w komunikacie ministerstwa finansów.

Nawiązując do danych o wykonaniu budżetu za siedem miesięcy 2017 roku oraz o założeniach budżetu na 2018 rok podkreślał, że "nie byłoby możliwe przedstawienie tak dobrych wiadomości, gdyby nie praca służb celno-skarbowych".

Praca na granicy

Informował, że tylko od kwietnia roku 2017 skontrolowano 125 tys. cystern i "udaremnionych zostało ok. 2 tys. przypadków przemytu paliwa, ok. 50 tys. różnego rodzaju transportów z przemytem papierosów i blisko 2 tys. transportów z przemytem alkoholu".

- To przykład danych liczbowych, dzięki którym mamy takie sukcesy w budżecie, w ściągalności podatków, uszczelnieniu całej granicy - podkreślał.


"Jeszcze w 2015 roku kontrolowano zaledwie 20 ciężarówek dziennie. Zestawienie tych dwu liczb ilustruje zmianę i skalę zaangażowania służb Ministerstwa Finansów w działania uszczelniające system podatkowy" - zauważał wicepremier cytowany na stronie MF.

W tym roku będzie także możliwe uszczelnienie podatku VAT na około 20 mld zł, czyli tyle, ile kosztuje 500 plus - dodał.

Szlak paliwowy

Mówił, że obok tzw. jedwabnego czy bursztynowego szlaku, był jeszcze jeden szlak. To "szlak paliwowy". - Dzięki pracy funkcjonariuszy uszczelniliśmy go - powiedział.

"Według szacunków MF skuteczne wdrażanie pakietu paliwowego i energetycznego przyniosło ok. 2,5 mld zł dodatkowych wpływów budżetowych" - napisano w komunikacie na stronie ministerstwa.

Morawiecki dodawał, że uszczelnienie tego szlaku "to zmiana epokowa". - Nasze służby skarbowe przywróciły powagę państwu - podkreślił Morawiecki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane