• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Firmy zapłacą mniejszy podatek. Pracę małżonka będzie można wrzucić w koszty

Wicepremier Morawiecki zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku Odtwórz: Wicepremier Morawiecki zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku
Wicepremier Morawiecki zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku "Źródło: TVN24 BiS"

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć od 2019 roku w koszt uzyskania przychodu - zakłada projekt ustawy o uproszczeniach dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Ministerstwo Rozwoju skierowało propozycję do konsultacji i uzgodnień.

- Nasz projekt to ponad 50 uproszczeń, które sprawią, że w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat przynajmniej 3,8 miliarda złotych – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

W projekcie zaproponowano podwyższenie progu przychodów uprawniającego do uzyskania statusu "małego podatnika CIT" z 1,2 mln euro do 2 mln euro. "Mały podatnik" ma prawo do jednorazowej amortyzacji, czyli zaliczenia całej wartości środków trwałych w koszty uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia do ewidencji (wartość maksymalna do 50 000 euro rocznie). Nie ma więc konieczności rozdzielania kosztu zakupu na cały okres amortyzacji. W porównaniu do liniowego rozliczania oznacza to, że w przypadku dużego kosztu uzyskania przychodu ma się mniejszy podatek w roku odliczenia.

Kolejny przywilej "małego podatnika" to kwartalny sposób rozliczania zaliczek – przedsiębiorca może płacić zaliczki na podatek CIT co kwartał.

Ponadto "małego podatnika" obejmuje 15-proc. stawka podatku CIT zamiast 19-proc.

MR oszacowało, że poszerzenie kategorii "małego podatnika" w podatkach dochodowych poprawi sytuację ok. 15 tys. przedsiębiorców.

Wynagrodzenie małżonka

Kolejne rozwiązanie przewidziane w projekcie polega na uwzględnieniu wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu. Po zmianie przepisów, właściciel firmy będzie mógł uwzględnić wynagrodzenie wypłacane żonie/mężowi w kosztach uzyskania przychodu. Jak policzyło Ministerstwo Rozwoju, wypłacając małżonkowi pensję w wysokości 104 tys. zł rocznie dzięki uznaniu tej kwoty jako koszt uzyskania przychodu, zapłaci rocznie ponad 15 tys. zł podatku mniej.

Ta zmiana ma przynieść korzyści zwłaszcza mikro i małym przedsiębiorcom. Podatnik zatrudniający małżonka, na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieł, będzie przez fiskusa traktowany tak samo jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny. Koszt pracy małżonka będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. MR oceniło, że to rozwiązanie polepszy sytuację ponad 38 tys. przedsiębiorców.

Strata podatkowa

Projekt ustawy przewiduje ponadto możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł (dopiero nadwyżka tej kwoty byłaby rozliczana na dotychczasowych zasadach uwzględniających maksymalnie 50 proc. w jednym roku).

Według resortu dzięki możliwości jednorazowego rozliczenia straty w kwocie do 5 mln zł, przedsiębiorca może w znaczący sposób obniżyć kwotę zapłaconego w kolejnym roku podatku. "Taka zamiana wpłynie pozytywnie na płynność finansową przedsiębiorstwa. Dodatkowo przy jednorazowym rozliczeniu straty ograniczona zostaje ilość niezbędnych formalności (stratę rozliczamy raz, a nie w rozbiciu na kilka lat, więc niezbędne dokumenty składamy tylko raz). Jest to rozwiązanie, z którego będzie mógł skorzystać każdy przedsiębiorca, który wydobył się z trudnej sytuacji gospodarczej i ma do rozliczenia stratę" - wskazał resort.

Poza tym projekt zawiera m.in. uproszczenia w księgowości dla mikro-przedsiębiorców, czyli rozszerzenie katalogu jednostek "mikro", które mogą stosować uproszczenia w sprawozdawczości finansowej o firmy prowadzone przez osoby fizyczne – próg przychodów o równowartości w walucie polskiej nie mniej niż 2 mln euro i nie więcej niż 3 mln euro.

Zakłada też zmniejszenie wymogów w zakresie obowiązkowych szkoleń BHP poprzez ograniczenie obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych BHP pracowników administracyjnych i biurowych w tych branżach, które są najmniej wypadkowe.

Kiedy zmiany?

- Przewidujemy, że rozwiązania będą kosztowały budżet państwa 2,5 mld zł w ciągu 10 lat – ocenił Morawiecki.

Większość rozwiązań ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r., Zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zaczną obowiązywać 1 czerwca 2018 r., a w ustawie o podatku rolnym, ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawie o podatku leśnym wejdą w życie 1 lipca 2018 r.

- Chcemy żeby część rozwiązań podatkowych, na przykład możliwość wliczenia wynagrodzenia współmałżonka w koszty uzyskania przychodu - ważną szczególnie dla firm rodzinnych - czy też możliwość jednorazowego rozliczenia straty do 5 mln zł, weszły w życie nieco później - 1 stycznia 2019 roku - zaznaczył wicepremier Mateusz Morawiecki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane