• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Kiedy będziemy płacić w euro? Morawiecki: można to rozważyć za 10-20 lat

Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego Odtwórz: Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: To naprawdę jest temat wielowątkowy - powiedział Morawiecki o przyjęciu euro przez Polskę | Video: Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego

Przyjęcie unijnej waluty można rozważyć, gdy Polska będzie bardziej podobna do krajów strefy euro pod względem wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych - mówił na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Dziennikarze chcieli, żeby wicepremier odniósł się do wywiadu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla dziennika "Rzeczpospolita", który odpowiadał na pytanie, czy nie nadszedł czas na powrót do dyskusji o wejściu Polski do unii walutowej.

Konieczne referendum

Morawiecki podkreślił, że Polska nie jest jeszcze podobna pod względem struktury gospodarczej, branżowej, poziomu rozwoju i wynagrodzeń czy swobody przepływu usług do państw strefy euro. - Jak będziemy za 10-20 lat bardziej podobni co do wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych, to oczywiście można to rozważyć - zauważył.

Uznał, że takie rozważanie nie stoi w sprzeczności ze zobowiązaniami akcesyjnymi Polski. Istnieje natomiast sprzeczność z zapisem w polskiej konstytucji, która mówi, że środkiem płatniczym w Polsce jest złotówka. - Więc też to musielibyśmy w referendum rozstrzygnąć - mówił.

- To naprawdę jest temat wielowątkowy. Przestrzegałbym przed uproszczeniami takimi, jakie robi teraz opozycja - "szybciutko wejdźmy teraz do strefy euro". Tak szybko, jak byśmy weszli, tak szybko możemy tego żałować - zaznaczył.

Zdaniem Morawieckiego teoria konwergencji obszarów walutowych, "która weszła w praktykę wraz z utworzeniem strefy euro, jest brutalnie weryfikowana". Podkreślił, że jedną z przyczyn ostatniego kryzysu była nierównowaga - w tym nierównowaga handlowa i nierównowaga w bilansie rachunku bieżącego - pomiędzy południową a północną częścią strefy.

- Południe Europy cierpi dzisiaj na niemożność dewaluacji własnej waluty, na brak możliwości emisji obligacji we własnej walucie, brak kontroli nad polityką monetarną i polityką stopy procentowej - wskazał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane