• rozwiń

Kwota wolna od podatku wzrośnie. Skorzysta na tym ponad milion osób

Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie Odtwórz: Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie
Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie "Źródło: TVN24 BiS"

Nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i zmian w podatku VAT. Od 1 stycznia 2018 roku zwiększymy kwotę wolną od podatku do 8 tysięcy złotych - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak zapowiedział, dzięki tej zmianie z kwoty wolnej skorzysta od 1,2 do 2,2 miliona osób więcej.

Morawiecki został zapytany, czy w związku z dobrą sytuacją budżetową planowane są zmiany w podatkach, np. obniżenie stawki VAT.

- Na razie nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i nie planujemy zmian w podatku VAT - odparł wicepremier.

Przypomniał, że poprzednie rządy podnosiły podatki 21 razy. - My nie podnosimy podatków, uszczelniamy system podatkowy i nie chcemy podnosić podatków - podkreślił.

- Obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tysiąca złotych na 8 tysięcy złotych dla tych najuboższych osób - poinformował wicepremier.

Wskazał, że dzisiaj z kwoty wolnej od podatku korzysta 3 miliony 400 tysięcy osób. - W nowym systemie będzie to 5-6 miliony osób - powiedział Morawiecki.

Dodał, że podniesiony zostanie też próg podatkowy z 11 tysięcy złotych do 13-14 tysięcy złotych.

Kwota wolna

Od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Oznacza to, że osoby zarabiające do 6,6 tys. zł nie płacą podatku w ogóle.

W przypadku dochodów w przedziale 6,6 tys. zł - 11 tys. zł kwota wolna stopniowo spada od poziomu 6,6 tys. Jest tzw. degresywna i oblicza się ją według specjalnego wzoru dla poszczególnego poziomu dochodów. Osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł, ale mniej niż 85 tys. 528 zł mogą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł (w praktyce oznacza to pomniejszenie podatku o 556 zł 02 gr). Dla podatników o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł kwota wolna znowu spada - do zera przy dochodzie powyżej 127 tys. zł. Osobom zarabiającym więcej nie przysługuje kwota wolna od podatku w ogóle.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane