• rozwiń
  • WIG20 2185.99 -0.10%
  • WIG30 2516.08 -0.21%
  • WIG 56655.26 -0.17%
  • sWIG80 11552.92 +0.05%
  • mWIG40 3934.15 -0.14%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:32

Dostosuj

Morawiecki o całkowitym zakazie handlu w niedziele

Morawiecki o całkowitym zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Morawiecki o całkowitym zakazie handlu w niedziele
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Morawiecki o zakazie handlu w niedzielę: raczej nie wchodzi w grę | Video: Morawiecki o całkowitym zakazie handlu w niedziele

Całkowity zakaz handlu w niedzielę raczej nie wchodzi w grę, ale handel niedzielny powinien zostać ograniczony - powiedział we wtorek dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że liczy na kompromis w tej sprawie.

Wicepremier pytany był o to, jak zapatruje się na projekt Solidarności zakazujący handlu w niedzielę.

- Moje osobiste stanowisko jest takie, że ten handel powinien zostać ograniczony. A w jakim zakresie? Tu jestem jak najbardziej otwarty na różne formy kompromisu; czy jedna niedziela, czy dwie niedziele, czy trzy niedziele. Może dwie byłoby dobrze. Myślę, że ten kompromis zostanie wypracowany ze związkami zawodowymi i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego i sądzę, ze to będzie dobry kompromis. Najbardziej mi zależy na tym, żeby to była dobra, rzeczowa dyskusja - podkreślił Morawiecki.

Dyskusja o zakazie handlu

Zwrócił uwagę, że Polska nie jest jedynym krajem, w których dyskutuje się o zakazie handlu w niedzielę. We Francji, czy Niemczech obowiązują one od dziesiątków lat. Zapytany o to, czy w grę wchodzi całkowity zakaz handlu w niedzielę, odpowiedział: "Nie, raczej nie. Moim zdaniem taki całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę".

Od jesieni ubiegłego roku nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele pracuje Sejm. Projekt został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Złożył go Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi NSZZ "Solidarność" oraz inne organizacje. Zgodnie z projektem zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych.

Odstępstwa

W projekcie przewidziano szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Odstępstwa dotyczyłyby też m.in. sklepów, gdzie sprzedaje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów); stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami); aptek czy sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami.

Gorsza żywność

Morawiecki pytany był też o spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej dotyczące napływu do Polski żywności gorszej jakości. - Podejmujemy działania wspólnie z ministrem zdrowia, dyskutujemy o tym. Wkrótce będzie posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej w Polsce, ministrów gospodarki, jesteśmy umówieni na kilka tematów, w tym również ten (...). Mamy pewne dylematy związane z umową z Ukrainą, ponieważ z Ukrainy napływa więcej żywności, m.in. na przykład wyrobów czekoladowych, które zwiększają presję konkurencyjną na rynku polskim - powiedział.

- Z tej perspektywy patrząc staramy się wypracować najlepsze rozwiązania, tak żeby z jednej strony zwiększyć możliwości handlu Ukrainy z UE, bo wiemy, że jest to czynnik, który może poprawić relacje gospodarcze na Ukrainie (...), ale z drugiej strony nie chcemy doprowadzić do poważnych turbulencji właśnie m.in. na rynku żywnościowym, związanych z konkurencyjną presją cenową, ale też jakościową - powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że z jego obserwacji nie wynika, że żywność ta jest gorszej jakości. - Producenci (polscy- red.) wskazują na jakość, ale do tej pory trudno nam określić, czy rzeczywiście tego typu zagrożenia występują - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
takisobienick
Czy Morawieckiemu się wydaje, że Polacy nie wyjeżdżają za granicę i nie robią tam zakupów w niedzielę? Że ktoś uwierzy w te bajki, które on opowiada? Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w NIEKTÓRYCH landach niemieckich, w Austrii i NIEKTÓRYCH kantonach Szwajcarii. KONIEC.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane